MF zveřejnilo metodiku k elektronické evidenci tržeb

Ministerstvo financí vydalo Metodický pokyn k aplikaci zákona o evidenci tržeb. Úřad například v dokumentu vysvětluje, kdy je tržbu nutné evidovat:

– Evidovanou tržbou je mj. platba elektronickou peněženkou, čipovou kartou, kupónem, voucherem, v rámci kterých dochází nejdříve k jejich „nabití“ a následně vyčerpání kreditu.

Příklad 1: V případě koupě dárkového poukazu na masáž zad v hodnotě 400 Kč jde o evidovanou tržbu v okamžiku koupě takového poukazu. V okamžiku uplatnění poukazu již o evidovanou tržbu nejde.

Příklad 2: V případě koupě dárkového poukazu na předem neurčené služby jde o evidovanou tržbu v okamžiku koupě tohoto poukazu. V okamžiku uplatnění poukazu jde opět o evidovanou tržbu.

– Platební brány (Paypal, PayU, PaySec, Google Checkout, Click2Pay)

Služba, která umožňuje uskutečnit platbu plátce podnikateli za zboží nebo službu na internetu se chová obdobně jako platba on-line kartou a podléhá evidenci tržeb.

V prostředí platební brány v podstatě probíhá pouze autorizace a zúčtování transakce. Platbu přijímá prodejce zboží nebo služby, a pokud u něho jde o příjem z podnikání, bude účtenku vystavovat a údaje o příslušné tržbě posílat Finanční správě on, nikoliv provozovatel platební brány.

– V případě platby prostřednictvím poštovní poukázky je platba zákazníka uskutečněna až v okamžiku jejího převzetí poplatníkem od provozovatele poštovních služeb. Z tohoto důvodu jsou formální znaky evidované tržby sledovány až v tomto okamžiku.

– Faktury

Pokud byla částka uvedená na faktuře nebo její část uhrazena v hotovosti, kartou nebo jiným obdobným způsobem, vzniká poplatníkovi povinnost tržbu zaevidovat. V případě plátce DPH jsou v datové zprávě uváděny i údaje o DPH, které se k evidované tržbě vztahují. Je-li částka uvedená na vystavené faktuře zaplacena bezhotovostně nebo např. složením hotovosti na účet v bance, povinnost evidovat tržbu nevzniká.

– Záloha – je platba uskutečněná před vyúčtováním peněžité částky. V případě, že je záloha uhrazena v hotovosti, kartou nebo jiným obdobným způsobem (například při rezervaci hotelového pokoje), eviduje se jako jakákoliv jiná platba. Pokud zákazník uhradí v hotovosti, platební kartou nebo jiným obdobným způsobem i doplatek ceny, zaeviduje poplatník také tuto platbu. Záloha a doplatek nejsou v odesílaných údajích o tržbě nijak provázány.

Evidenci tržeb nepodléhá například:

– platby převodem z účtu na účet, inkasa nebo bartery

– vklad hotovosti na bankovní účet poplatníka

– různé formy zápočtů pohledávek

– sleva (například ve formě poukázky na konkrétní částku nebo procentní sleva pro stálé zákazníky)

– kauce (například za sportovní vybavení). Evidovanou tržbou je však započtení této kauce poplatníkem v částečné nebo plné výši v případě poškození, zničení či ztráty věci.

Storno a opravy

Vrací-li se evidovaná tržba nebo provádí-li se její opravy, použijí se ustanovení týkající se evidence tržeb obdobně s tím rozdílem, že je tato tržba evidována jako záporná.

Evidovanou tržbou nejsou tržby:

– státu

– územního samosprávného celku

– příspěvkové organizace

– České národní banky

– držitele poštovní licence

– banky, včetně zahraniční banky

– spořitelního a úvěrního družstva

– pojišťovny a zajišťovny

– investiční společnosti a investičního fondu

– obchodníka s cennými papíry

– centrálního depozitáře

– penzijní společnosti

– penzijního fondu

– z podnikání v energetických odvětvích na základě licence udělené podle energetického zákona

– z podnikání na základě povolení krajského úřadu podle zákona

o vodovodech a kanalizacích

– ze vztahu souvisejícího s pracovněprávním nebo obdobným vztahem

– ze stravování a ubytování žákům a studentům poskytovaného školou, vysokou školou nebo školským zařízením

– z jízdného nebo související platby hrazených v dopravních prostředcích při pravidelné hromadné přepravě osob

– na palubě letadel

– z osobní železniční přepravy

– z drobné vedlejší podnikatelské činnosti veřejně prospěšných poplatníků

– pocházející z prodeje zboží či služeb prostřednictvím samostatného automatu

– z provozování veřejných toalet

Povinné údaje na účtence:

– fiskální identifikační kód

– daňové identifikační číslo

– označení provozovny, ve které je tržba uskutečněna

– označení pokladního zařízení, na kterém je tržba evidována

– pořadové číslo účtenky

– datum a čas přijetí tržby nebo vystavení účtenky, pokud je vystavena dříve

– celkovou částku tržby

– bezpečnostní kód poplatníka

– údaj, zda je tržba evidována v běžném nebo zjednodušeném režimu

Sankce

– nepodnikající fyzické osobě, které se dopustí přestupku tím, že závažným způsobem úmyslně ztíží dosažení účelu evidence tržeb, nebo dosažení účelu evidence tržeb zcela zmaří, lze uložit pokutu do 500.000 Kč. Jde například o úmyslnou výrobu a distribuci softwaru, který by zajistil obcházení evidence tržeb

– právnické a podnikající fyzické osobě, která závažným způsobem ztíží nebo zmaří evidenci tržeb nebo poruší povinnost zaslat datovou zprávou údaje o evidované tržbě nebo vystavit zákazníkovi účtenku, lze uložit pokutu do 500.000 Kč

– pokud podnikatelé poruší povinnost zacházet s autentizačními údaji tak, aby nemohlo dojít k jejich zneužití, mohou dostat pokutu do 50.000 Kč.

– výše pokuty bude stanovena na základě správní úvahy kontrolního orgánu a vždy bude odpovídat závažnosti porušení povinnosti. Ke krajní variantě potrestání je možné sáhnout jen při opakovaném nebo závažném porušení zákona

– krajní sankcí je také okamžité uzavření provozovny

Zdroj: Finanční správa

Newsletter