Mikroimplantáty, biologická léčba, AI či operace 2v1 aneb trendy a novinky v oftalmologii

Novinek je v oftalmologii celá řada a pořád se objevují nové věci – implantáty, technologie, léčivé přípravky, postupy. Obecně lze říci, že obor oftalmologie je jedním z nejdynamičtějších oborů medicíny. I my v Očním centru Praha se neustále snažíme investovat do nejrůznějších inovací a neustále přinášet svým pacientům zdokonalení a nové metody i technologie tak, abychom jim poskytovali skutečně nejmodernější léčbu.

Představujeme nejnovější novinky a trendy, které jsou celosvětové a zároveň je již nabízíme i svým pacientům v Očním centru Praha (OCP).

Revoluční zobrazovací metoda sítnice

Velkým boomem posledních let je OCT angiografie (angiografická optická koherentní tomografie). Jedná se o revoluční zobrazovací metodu sítnice, která dokáže zobrazit stav jednotlivých vrstev sítnice a zároveň i funkčnost všech jejích struktur.

„Cévy sítnice dokážeme zobrazit bez invazivního zákroku. Vyšetření dříve probíhalo nebo při určitých diagnózách stále probíhá tak, že se pacientovi zavede do žíly kanyla, aplikuje se kontrastní látka a následně se speciální kamerou fotí oční pozadí. Nyní toto vyšetření nahrazuje u mnohých diagnóz OCT angiografie, kde vidíme cévy a vrstvy sítnice jako takový dort do hloubky pomocí prostých skenů – pacient se jen dívá do přístroje,“ popisuje MUDr. Radan Zugar, primář Očního centra Praha.

Nové, stále dokonalejší umělé nitrooční čočky

Díky neustálému vývoji přicházejí světoví výrobci nitroočních čoček se stále dokonalejšími umělými nitroočními čočkami.

„V Očním centru Praha se spolupodílíme na vývoji nitroočních čoček. Konkrétně jsme se podíleli na vývoji dvou multifokálních čoček, které jsou v současné době implantovány po celém světě a které obdržely od amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv tzv. FDA approval, tedy certifikát pro užívání v USA,“ sděluje primář Zugar.

Vícefokální čočky umožňují pacientovi vidět na dálku, střed i na čtení bez brýlí. Díky torickým nitroočním čočkám se pacient může zbavit i astigmatismu (cylindrických dioptrií). Asférické nitrooční čočky se speciálním žlutým filtrem chrání sítnici před modrým a ultrafialovým zářením a zároveň zlepšují vidění za šera a za snížených světelných podmínek.

Mikroimplantát s obrovským účinkem

Na našem pracovišti jsme nedávno vůbec jako první privátní centrum provedli unikátní operaci glaukomu, při které jsme implantovali speciální titanové stenty pacientům se zeleným zákalem. Jedná se o mikrostent, který je sice jedním z nejmenších lékařských implantátů do lidského těla, ale přináší obrovský účinek.

Nová metoda léčby glaukomu pomocí dvou unikátních titanových mikroimplantátů, tzv. stentů „iStent inject® W“, pomáhá pacientům obnovit přirozený odtok tekutin z oka a řídit tak jejich nitrooční tlak.

„V ČR je naimplantováno několik desítek iStentů s velmi dobrým výsledkem. U některých pacientů zcela odpadla potřeba kapat kapky na snížení nitroočního tlaku a dle výsledků u pacientů operovaných na našem pracovišti pozorujeme dostatečné snížení nitroočního tlaku, sděluje dosavadní zkušenosti s výsledky u svých pacientů MUDr. Andrea Janeková, FEBO, která tyto operace glaukomu v OCP provádí.

Od letošního roku jsme jednou ze dvou soukromých klinik, kde je tento zákrok plně hrazen ze zdravotního pojištění.

Dvě operace v jedné

Obrovskou výhodou nové operace glaukomu pomocí iStent inject® W je to, že lze operaci spojit s operací šedého zákalu. Provádíme pak vlastně dvě operace v jedné. Díky tomu dokážeme pomoci pacientovi vyřešit dvě odlišná oční onemocnění v rámci jednoho zákroku, což je obrovská výhoda především pro pacienta – místo dvou operací jde de facto jen „na jednu“.

„U pacientů, kteří mají v plánu operaci katarakty (šedého zákalu), je možné provést tzv. kombinovaný výkon, kdy během jednoho zákroku nejprve operujeme šedý zákal a ihned následně implantujeme i mikrostent, vysvětluje paní doktorka Janeková.

Nejmodernější biologická léčba sítnice

Oční centrum Praha je tzv. centrovým pracovištěm v Praze a Středočeském kraji, které může poskytovat biologickou léčbu sítnice plně hrazenou ze zdravotního pojištění. Jedná se o moderní možnost léčby vážných onemocnění sítnice pomocí nitroočních injekcí. Biologická léčba je cílená, maximálně efektivní a její včasná aplikace může zastavit či významně zpomalit postup onemocnění.

OCP patří mezi první centra v České republice, která v současné době nově začínají aplikovat novou, nejmodernější biologickou léčbu.

„Výhodou této léčby je dlouhodobá stabilita a duální efekt biologického léčiva. Zároveň by díky této nové léčbě měli pacienti s onemocněním sítnice absolvovat menší počet nitroočních injekcí než u dosavadních léků,“ vysvětluje výhody nové léčby MUDr. Dana Fillová, vedoucí lékař aplikačního a vitreoretinálního centra OCP.

Umělá inteligence

Umělá inteligence nyní přichází ze všech stran a snad v každém oboru, a i v oftalmologii je velkým trendem.

„V očním lékařství se umělá inteligence využívá spíše jako screeningová metoda pro zachycení patologií sítnice, zejména diabetických změn a změn charakteru degenerací makuly. Prozatím je tedy spíše využívána

praktickými lékaři nebo diabetology, méně očními lékaři. Jedná se o analýzu fotky očního pozadí pomocí AI. Jako metoda screeningu se zdá AI velice nápomocná a spolehlivá pro včasný záchyt patologií. Byly již publikovány i práce na využití AI pro sledování patologií sítnice v průběhu terapie, k tomu však zatím běžně využívána v klinické praxi AI není, vysvětluje využití umělé inteligence v oftalmologii paní doktorka Fillová.

V Očním centru Praha se spolupodílíme na vývoji Aireen, umělé inteligence pro záchyt patologií sítnice: diabetické retinopatie a degenerace makuly.

Prim. MUDr. Radan ZUGAR

Primář Očního centra Praha, kataraktový chirurg

Vystudoval 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Od roku 2002 působí jako odborný lékař na Očním oddělení Oblastní nemocnice Kolín, a.s. V lednu roku 2011 nastoupil jako odborný lékař v Očním centru Praha, kde byl v září téhož roku jmenován primářem. Funkci primáře Očního centra Praha vykonává dodnes.

Prim. MUDr. Radan Zugar se věnuje kataraktové chirurgii, ročně provede přes 1 000 operací šedého zákalu. Celkem již má na kontě 20 000 operací šedého zákalu. Věnuje se léčbě sítnice, aplikuje anti-VEGF preparáty a vede glaukomovou poradnu.

V roce 2017 byl Ministerstvem zdravotnictví jmenován členem Akreditační komise a Atestační komise pro obor specializačního vzdělávání – oftalmologie.

MUDr. Andrea JANEKOVÁ, FEBO
Vedoucí lékař centra kataraktové a refrakční chirurgie, zástupce primáře

MUDr. Andrea Janeková, FEBO, vystudovala 3. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. V roce 2012 absolvovala ve Španělsku (University Hospital Arnau de Vilanova). Absolvovala odborné kurzy v Chicagu (AAO Chicago 2016) a ve Vídni (Vienna phacoemulsification one week wetlab course 2017), dále v Lisabonu a Barceloně. V květnu 2019 v Paříži úspěšně složila mezinárodní evropskou zkoušku z oftalmologie a obdržela prestižní titul FEBO (Fellow of European Board of Ophthalmology).

Od listopadu 2012 působí jako odborná oční lékařka v Očním centru Praha. Od května 2023 působí jako vedoucí lékař centra kataraktové a refrakční chirurgie a zároveň zastává pozici zástupce primáře. V květnu 2023 byla zvolena do výboru České společnosti refrakční a kataraktové chirurgie (ČSRKCH).

Ročně provede přes 2 000 nitroočních operací. Specializuje se na chirurgii šedého zákalu, refrakční chirurgii a chirurgii sítnice a sklivce. V poslední době se rovněž věnuje operacím zeleného zákalu. Spoluzodpovídá za vzdělávání odborných lékařů v Očním centru Praha. Ve své výzkumné činnosti se zabývá vývojem nitroočních implantátů.

MUDr. Dana FILLOVÁ
Vedoucí lékař aplikačního a vitreoretinálního centra

Vystudovala 2. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Je absolventkou zahraničních kurzů a stáží ESASO Medical Retina module, Surgical Retina module Switzerland, Vienna wetlab course – Surgical Retina.

V Očním centru Praha působí od listopadu 2018 jako odborný lékař. Od května 2023 působí jako Vedoucí lékař aplikačního a vitreoretinálního centra.

Zabývá se především terapií a diagnostikou zadního segmentu oka (patologie sklivce a sítnice). Působí jako subinvestigator v mezinárodních klinických studiích léčby sítnice od roku 2020.

Newsletter