Mimořádná numismatická aukce s mincemi Edvarda Beneše dosáhla 140 milionů korun

V pražském hotelu Mandarin Oriental se v pátek, 14. října uskutečnila numismatická aukce neobyčejně vzácných mincí a medailí z různých zemí i historických epoch.  Největší zájem upoutala kolekce darovaná prezidentem Edvardem Benešem, vzácný desetidukát Gabriela Behtlena z roku 1621, nebo výjimečný dukát z roku 1620 se značkou pražského mincmistra Pavla Škréty. Výsledky aukce předčily očekávání o cca 10 milionů korun a konečná hodnota činila 140 milionů včetně aukční přirážky. Kromě páteční dražby bude řada mincí k dispozici ještě prostřednictvím elektronické aukce v dalších dnech. Konečná cena tak bude ještě vyšší.

„Těší nás, že zájem o numismatiku neklesá ani navzdory covidu či válce. Projevilo se to i na aktuální dražbě. Lidé si uvědomují, že investice do mincí se jednak vyplatí a zároveň, že jde o mimořádně hodnotné a krásné umělecké předměty,“ vysvětluje Elizej Macho, spoluzakladatel pořádajícího aukčního domu Macho & Chlapovič.

K nejžhavějším položkám aukce patřil soubor vzácných českých mincí a medailí, které daroval někdejší československý prezident Edvard Beneš za věrné služby republice přednostovi exilové vlády Jiřímu Zedtwitzovi. Jednotlivé položky se dražily zvlášť, celkově se suma za tyto mince a medaile vyšplhala na více než 16,7 milionů korun.

Nejdražší prodanou mincí z celkového počtu 365 položek byl vzácný desetidukát sedmihradského knížete Gabriela Behtlena. Z vyvolávací ceny 150 tisíc Euro se konečná částka dostala téměř na dvojnásobek a nový majitel za ní zaplatil přes 7 milionů korun.

Další atraktivní položkou byl výjimečný dukát z roku 1620, jenž na sobě nese značku pražského mincmistra Pavla Škréty. „Škrétův dukát pochází z pozůstalosti významného úředníka První republiky a londýnské exilové vlády a je výborně zachovalý,“ doplňuje Macho. Jeho výjimečnost ocenili dražitelé částkou přesahující milion korun.

Aukce nabídla také jedenáct mincí z doby otec Marie Terezie Karla VI. Mezi dukáty, tolary a medailemi byly dva opravdové unikáty, z kterých je známý jediný kus na světě. Za desetidukát ražený ve Vídni z roku 1724 zájemce zaplatil téměř 6 milionů korun. Unikátny šestidukát z roku 1732 byl vydražen za necelých 5 milionů korun.

Numismatickou i uměleckou hodnotu v aukci představovaly také mimořádně vzácné zlaté medaile z Francie. Jedna z nich, datovaná do roku 1778, se prodala za zhruba 2,5 milionu korun.

Aukce pořádaná největším aukčním domem s numismatikou Macho & Chlapovič byla v pátek sálová, ve dnech 17. – 19. října budou následovat elektronické aukce, které nabídnou více než 2000 mincí, medailí, bankovek či vyznamenání.

Newsletter