Ministerstvo zahraničí nadále doporučuje Čechům vůbec necestovat do Istanbulu, Ankary a jihovýchodní části Turecka. Turistům ministerstvo radí, aby se během pobytu zdržovali v hotelových komplexech a nevydávali se do velkých měst. O prodloužení platnosti doporučení dnes rozhodla zvláštní pracovní skupina ministerstva. ČTK o tom informovala mluvčí ministerstva Irena Valentová.
„Cestovní doporučení zůstává v platnosti beze změn,“ řekla Valentová po jednání skupiny. „Stále nedoporučujeme cesty do Istanbulu, Ankary a jihovýchodních oblastí. Lidé, kteří jsou na dovolené, by se měli zdržovat v prostorách hotelových komplexů a necestovat do velkých měst,“ dodala. Ministerstvo rovněž nabádá české občany, aby vždy měli u sebe platný pas, byli v kontaktu se zástupci cestovních kanceláří a sledovali informace z médií.
Ministerstvo zahraničí vydalo první verzi doporučení předminulý týden v sobotu po schůzce krizového štábu. Reagovalo tak na pokus o vojenský převrat, při němž v ulicích Ankary a Istanbulu zemřely téměř tři stovky lidí. Minulý týden pracovní skupina rozhodla o jeho rozšíření vzhledem k tomu, že prezident Recep Tayyip Erdogan vyhlásil v zemi výjimečný stav.
V důsledku nezdařeného puče v Turecku pokračují rozsáhlé čistky a zatýkání. Dotkly se už více jak 60.000 vojáků, policistů, soudců, prokurátorů nebo učitelů, kteří byli buď zatčeni, propuštěni z práce či odvoláni z funkcí. Přes 11.000 lidí, většinou vojáků, je ve vazbě. Za mřížemi se ocitlo mimo jiné skoro 300 příslušníků prezidentské stráže, což je zhruba desetina této elitní jednotky, a také 126 generálů a admirálů. Zatčeno bylo také 42 novinářů.
V neděli se v Istanbulu konala demonstrace na podporu demokracie svolaná opoziční stranou (CHP). Připojili se k ní i příznivci vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP). Tisíce lidí na ní odmítly pokus o puč. Mnozí se stavěli také proti vyhlášení výjimečného stavu.