Trh čeká na americkou inflaci. Výnosy klesají na obou stranách Atlantiku. Dolar pozvolna navyšuje ztráty nad 1,1050 za euro. Měny regionu pod výprodejním tlakem. Koruna krátce oslabila nad 25,10 za euro.

Ministři obchodu G20 vyjádřili obavy z rostoucího protekcionismu

Ministři obchodu dvacítky největších světových ekonomik G20 na závěr své dvoudenní schůzky v Šanghaji vyzvali vlády svých zemí, aby odstranily překážky bránící rozvoji světového obchodu. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Ministři vyjádřili obavy z rostoucího protekcionismu, který je podle nich nejsilnější od roku 2009.

„Oživení světové ekonomiky pokračuje, ale zůstává nerovnoměrné… Základní hnací silou globálního růstu by měly zůstat obchod a investice,“ uvádí se ve společném prohlášení ministrů. Podle nich i přes opakované závazky z minulých let stále roste počet opatření, která brání výměně zboží a služeb ve světovém obchodu.

Tempo růstu mezinárodního obchodu se zhroutilo v důsledku finanční krize a od roku 2009 stagnuje kolem tří procent ročně. V předchozích dvou dekádách to bylo v průměru sedm procent. Ani výhled Světové obchodní organizace (WTO) pro tento rok není optimističtější: WTO očekává, že letos popáté v řadě zůstane růst světového obchodu pod třemi procenty.

Ministři obchodu se před zářijovým summitem skupiny G20 dohodli na devíti základních principech vytváření investičních politik. Ve společném prohlášení vyjádřili obavy z rostoucího protekcionismu, který podle nich „výrazně zpomalil“ růst světového obchodu.

Konstatovali rovněž, že nadměrné ocelářské kapacity představují světový problém, na který je třeba „kolektivně reagovat“. Zejména Čína je obviňována z dumpingových cen v ocelářském průmyslu. Tato její politika zlevňování vyvolala ochranářské trendy v Evropě a USA, které podle ministrů obchodu G20 vedly k narušení trhu. Čínský ministr obchodu Kao Chu-čcheng nicméně uvedl, že jeho země stále pracuje „na další liberalizaci obchodu“.

Newsletter