Bez jakéhokoli úspěchu skončilo dnes v běloruské metropoli Minsku další jednání o krizi na ukrajinském Donbasu. Ministři zahraničí Německa, Francie, Ukrajiny a Ruska se neshodli na dalších krocích k řešení krize. V rozhovoru s novináři to potvrdil ruský ministr Sergej Lavrov i jeho německý kolega Frank-Walter Steinmeier.
Optimisté před jednáním předpokládali, že ministři by se mohli dohodnout na „cestovní mapě“ vedoucí k uklidnění donbaské krize. Hrubé obrysy této mapy vzešly z říjnového berlínského setkání nejvyšších představitelů všech čtyř zemí, které tvoří takzvanou normandskou skupinu.
Podle Steinmeiera jsou dokonce stanoviska soupeřících stran vyhrocenější, než byla v minulosti. Potvrdil to i Lavrov, podle něhož se dnes nepodařilo pokročit jak v otázce zajištění bezpečnosti na frontě oddělující ukrajinskou armádu a proruské povstalce, tak ani na provedení nezbytných politických reforem.
Ministři také diskutovali o návrhu na vyslání ozbrojené policejní mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) do oblasti bojů na Donbasu. I tento návrh předložili v říjnu v Berlíně Angela Merkelová, François Hollande, Vladimir Putin a Petro Porošenko. Podle dnešního prohlášení ministra Sergeje Lavrova ale taková mise není zapotřebí a nikdo s ní nepočítá.
Ukrajinský ministr Pavlo Klimkin obvinil z neúspěchu dnešního minského jednání Rusko. Moskva podle něj nesouhlasila s žádnou z klíčových priorit, jimiž se diskuse zabývala. Mezi Ruskem a Ukrajinou byl patrný „zásadní názorový rozpor“ ohledně podoby cestovní mapy pro Donbas.
Slova optimismu nicméně po ukončení schůzky našel alespoň šéf německé diplomacie. Steinmeier vyjádřil naději, že Rusko a Ukrajina by brzy mohly vytvářet další nárazníkové zóny oddělující soupeřící strany na východě Ukrajiny. Mezinárodní červený kříž by mohl dojednat výměnu zajatců. „I když je dialog obtížný, stále trvá,“ doplnil ho jeho francouzský kolega Jean-Marc Ayrault.