Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) na jednání vlády znovu otevře otázku kompenzací pro horníky. Chce, aby je dostali i horníci v severních Čechách a také pracovníci báňské záchranné služby, která patří pod OKD, a firmy Slezská důlní díla, jež se v minulosti z OKD vydělila. Řekl to novinářům ve Sněmovně.
Zaměstnanci černouhelné firmy OKD, kterou soud poslal do úpadku, by měli podle rozhodnutí vlády dostávat příspěvky až 8000 korun měsíčně. Mládek původně navrhoval i podporu horníkům z Mostecka, kde se v souvislosti s loňským rozhodnutím vlády o limitech těžby hnědého uhlí očekává útlum těžební činnosti. Proti tomu byl ale ministr financí Andrej Babiš (ANO).
Mládek dnes uvedl, že jeho původní návrh počítal s maximální vyplacenou částkou na kompenzace ve výši 2,9 miliardy korun. Schválený návrh je nakonec zhruba o 600 milionů korun nižší. „Ten rozdíl to jsou uranové doly v Dolní Rožínce, kde si to horníci zasloužili, a pak jsou to také horníci propuštění z dolu Centrum a horníci z dolu ČSA,“ řekl Mládek. Oba hnědouhelné doly leží na Mostecku.
Z původního návrhu také podle ministra vypadly kompenzace pro dvě firmy v Moravskoslezském kraji. „Je to záchranná báňská služba, která je v majetku OKD, a Slezská důlní díla, což je bývalé VOKD (Výstavba ostravsko-karvinských dolů),“ doplnil ministr průmyslu. VOKD původně patřila těžařské společnosti OKD, v roce 2006 ji koupil holding Geofin ostravského podnikatele Daneše Zátorského.
Ústecký kraj nyní připomínkuje vládní návrh, podle kterého by horníci z Mostecka měli na kompenzace za ztrátu zaměstnání šanci stejně jako havíři z Ostravska. Vyjádřit se má do 15. července. Vláda by mohla o nařízení jednat na konci července. Podle odhadů krajské hospodářské komory by měly být náklady na kompenzace zhruba ve výši 218 milionů korun do roku 2020. Zastupitelé Ústeckého kraje také tento týden přijali usnesení, ve kterém vládu o peníze pro propuštěné horníky žádají.