Adepti pěti tradičních řemesel se utkali začátkem března na Brněnském výstavišti. Během dvoudenního klání s názvem Mistr všedních dnů soutěžili nejlepší klempíři, pokrývači, tesaři, kominíci a čalouníci z celé republiky. Akci, pořádanou v rámci Stavebního veletrhu, podpořilo ministerstvo školství a Jihomoravský kraj.
Soutěží se účastnila dvoučlenná družstva a jejich členové nesměli být starší dvaceti let. „Řemeslo má zlaté dno, a ono je zlaté pro ty, kteří na sobě stále pracují. Tato soutěž jasně ukázala, co ve vás je,“ popřál účastníkům Tomáš Psota, ředitel Krajské hospodářské komory jižní Moravy.
„Soutěže, jako je Mistr všedních dnů, mají obrovský význam pro propagaci řemesel mezi mladými. Je v zájmu jak výrobců, investorů, tak i samotných řemeslníků je podporovat. Pro klempíře práce s kvalitním materiálem znamená výzvu, ale při perfektním zvládnutí vznikají krásné a ambiciózní stavby,“ uvádí Petra Knyplová, tisková mluvčí firmy Rheinzink, generálního sponzora soutěžního oboru klempíř.
V něm soutěžilo šest týmů a vítězi se stali Ladislav Bajgl a Petr Havlík ze Střední školy stavební Jihlava. Mezi pokrývači, kteří v historii svého oboru soutěžili už po dvaadvacáté, si mezi čtyřmi finálovými dvojicemi nejlépe vedli Hynek Minář a Roman Sedlák ze Střední školy stavebních řemesel Brno-Bosonohy. Z oboru tesař se utkalo celkem 8 družstev a nejlépe byli hodnoceni Zdeněk Linart a Leoš Peter ze Středního odborného učiliště stavebního z Opavy. Mezi kominíky si ze sedmi družstev nejlépe vedli Rudolf Puhlovský a Karel Langr ze Středního odborného učiliště plynárenského Pardubice. Závěr odpoledne patřil čalouníkům, kde se mezi soutěžícími objevily i dívky. Z devíti týmů si nakonec nejlépe vedla dvojice Jan Rázek a Jan Wagner ze Střední školy Kateřinky – Liberec.
Záštitu soutěži poskytlo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Jihomoravský kraj.