Donald Trump na trzích: Dolar zpevnil pod 1,0750 za euro. Americké výnosy rostou, dlouhý konec výnosové křivky o více než 15 bodů. Koruna krátce oslabila nad 25,40 za euro, část ztrát poté smazala. Proti dolar ve ztrátě nad 23,60.

MOL se podílí na projektu těžby ropy v britské lokalitě Catcher

V nejbližších měsících se má podle očekávání postupně zvyšovat těžba nejen v ropném poli Catcher, ale i v ropných polích Varadero a Burgman. Partnery Skupiny MOL v tomto projektu jsou společnosti Premier Oil (50 %), Cairn (20 %) a Dyas (10 %).

„Jménem Skupiny MOL gratuluji týmu, který řídí projekt rozvoje lokality Catcher. Milnik, který se jim podařilo dosáhnout, je výsledkem společného úsilí při náročných vrtech a bezpečném využívání nejmodernějších podmořských systémů a nové FPSO – platformy na těžbu a skladování uhlovodíků*,“ uvedl viceprezident Skupiny MOL pro upstream Berislav Gašo.

Lokalita Catcher se nachází v Severním moři přibližně 180 kilometrů od severovýchodního pobřeží Skotska. Její součástí jsou tři samostatná ropná pole – Catcher, Burgman a Varadero. Ložiska se nacházejí v hloubce přibližně 93 metrů pod mořským dnem. Podle předpokladů by se měla ropa těžit z 19 podmořských vrtů. V současnosti je už 12 vrtů hotových a připojených k platformě, práce na dalších vrtech úspěšně pokračují.

Výstavba platformy FPSO začala v Japonsku v roce 2015 výrobou oceli a stavbou trupu. V srpnu 2016 byl trup převezený do loděnice v Singapuru, kde zkompletovali vybavení platformy. V srpnu 2017 se vydala na cestu do Severního moře a v říjnu byla ukotvená v lokalitě Catcher.

FPSO, která je ve vlastnictví společnosti BW Offshore, je dlouhá 240 metrů, široká 50 metrů a hluboká 27 metrů. Její plocha dosahuje velikosti přibližně dvou fotbalových hřišť. Skladovací kapacita platformy s hmotností více než 56 000 tun je 650 000 barelů ropy. Dočasný domov na ní najde asi 120 pracovníků.

Ropu ze skladovacích prostor FPSO (Floating production storage and offloading) budou odvážet tankery, zemní plyn z platformy transportuje systém SEGAL (Shell-Esso Gas and Liquids).

Skupina MOL je integrovaná, mezinárodní ropná a plynárenská společnost se sídlem v maďarské Budapešti. Aktivně působí ve více než třiceti zemích, zaměstnává 26.000 lidí po celém světě a má více než stoletou zkušenost v odvětví rafinerského průmyslu. V současné době se výrobní činnosti realizují v osmi zemích a aktiva sloužící k vyhledávání přírodních zdrojů jsou k dispozici ve třinácti zemích. Skupina MOL provozuje čtyři rafinerie a dvě petrochemická zařízení v Maďarsku, na Slovensku a v Chorvatsku. Též vlastní síť 2000 čerpacích stanic v deseti zemích střední a jihovýchodní Evropy. 

Newsletter