Dokončili jste svá studia a hledáte zaměstnání? Dostali jste ve stávající práci výpověď? Nebo jste se zkrátka rozhodli jít objevit svět a zkusit něco lepšího? Ať už vás k honbě za novým zaměstnáním vede cokoliv, staví vás to před stejnou otázku. Jak vlastně na to?
Bez ohledu na obor a zkušenosti vás čeká nejednoduchý proces. Nestačí totiž zajít na úřad práce a čekat na zázraky. Naopak, musíte se o zázrak snažit především sami. Máte vlastně dva velké úkoly. V první řadě najít vhodná místa, především pak ale prodat sami sebe a na některou z vysněných pozicí se dostat.
Chci práci – a co dál?
Řada lidí žije s tím, že příležitosti si je najdou, což bohužel ale často neplatí. Stejně jako příležitosti i práci musíte aktivně hledat sami. Jenže kde?
Častými cestami jsou samozřejmě známí, kteří vás vlastně mohou zaměstnavateli doporučit a celý proces usnadnit. Ne vždy to tak ale funguje, pak proto přicházejí na řadu inzeráty na všemožných místech a pracovní portály.
Máte-li přímo vytypovanou pozici či firmu, pak je určitě nejlepší volbou prozkoumat přímo web dané firmy, případně tam zavolat či zajít. Firmy přeci jen mohou mít volná místa, na která neupozorňuje prostřednictvím inzerátů.
Ať už zvolíte jakýkoli postup, pamatujte na to, že se nevyplácí upínat se jen na jednu volbu. Nemusí to totiž vyjít, a vy pak budete nejen zklamaní, ale navíc opět na začátku bez dalších možností. Rozhodně se tedy nebojte odpovídat na víc inzerátů – nakonec je vždycky lepší, když jste vy tím, kdo si může vybírat.
A jak práci získat
Tento proces je nejsložitější asi tím, že jeho výsledek nezáleží pouze na vás. Můžete se snažit sebevíc, ale i tak to nemusí stačit. To ovšem neznamená, že je vhodné nechat vše na osudu a nic nepodnikat. Právě naopak. Je nutné se zkrátka snažit, dokud to nevyjde. K získání práce jsou potřebné vlastně tři nejzákladnější věci, a to:
- skvělý životopis,
- skvělý motivační dopis,
- skvělý pohovor.
1. Životopis
To je dokument, který si pravděpodobně budete tvořit už předtím, než práci vůbec začnete pořádně hledat. Je třeba jej totiž poslat v odpovědi na každý inzerát. Je to vaše úplně první prezentace, která rozhoduje o tom, jestli vůbec dojde k nějaké další. Dejte si na něm tedy záležet a nesepisujte jej na poslední chvíli. Zároveň myslete na to, že:
- méně je někdy více – není tedy vždy nutné vypisovat každou brigádu jen proto, aby životopis vypadal delší,
- na vzhledu záleží – bude-li životopis nepřehledný, nikomu se do jeho čtení chtít asi nebude,
- každá lež se jednou provalí – připisovat si tedy jazykové či jiné dovednosti navíc se spíše nevyplácí.
2. Motivační dopis
Obvykle se posílá společně s životopisem a je stejně tak důležitý, pokud ne důležitější. Může se totiž stát, že máte stejné zkušenosti i dovednosti jako jiný uchazeč… a co potom? Zaměstnavatel se musí rozhodnout na základě něčeho dalšího. A v tom momentě bere do ruky motivační dopisy.
Z toho vyplývá, že právě tímto dopisem musíte zaujmout, vybočit z davu. Navzdory stanoveným šablonám motivačních dopisů na sebe upozornit.
Opět je třeba držet se alespoň některých základních zásad, tedy např.:
- správně vyvážit podávané informace – vychválit se, ale ne příliš okatě,
- psát pokud možno jednoduše, srozumitelně a stručně – dlouhými souvětími sice možná vybočíte, ale nikdo je nebude chtít číst,
- dát si pozor na překlepy a zbytečné chyby – ty totiž samy o sobě tvoří nechtěnou vizitku.
3. Pohovor
Je to poslední část zdlouhavého procesu, rozhodně ale ne nejjednodušší. Řadu lidí vlastně právě tato část děsíce nejvíce – už nejste schovaní za papírem, prodáváte sami sebe teď a tady.
Nejdůležitější rada, jakou možná můžete dostat, tedy je, abyste pohovor nepodceňovali a nespoléhali na to, že to “nějak okecáte”, protože když jdete k pohovoru, máte už napůl vyhráno. Nemáte.
Připravte se tedy, ujasněte si odpovědi na otázky, které mohou přijít, vyberte si vhodné a pohodlné oblečení, nepijte, pořádně se vyspěte… a bojujte. Je totiž o co.