Na občance bude nový údaj, poznají se lidé s bydlištěm na radnici

Vláda souhlasí s tím, aby lidé měli od příštího roku vyznačeno v občanských průkazech, pokud mají trvalé bydliště na obecních úřadech. Návrh je součástí novely zákona o evidenci obyvatel, kterou dnes podle informací z tiskového odboru schválila vláda. Novela zamíří do Sněmovny. Loni bylo na úřadech přihlášeno 381.000 občanů, podle ministerstva vnitra přitom je v Česku kolem 70.000 bezdomovců.

Ministerstvo vnitra chce novým údajem v občanském průkazu identifikovat lidi, kteří mají trvalé bydliště na adrese, kde sídlí radnice. Tento údaj by měl být také zanesen v informačním systému evidence obyvatel, v základním registru obyvatel a v informačních systémech cizinců.

Pokud by zákon neprošel, tak by od 1. ledna 2017 tento údaj v občance nebyl povinný. „Předložený návrh zákona zrušuje tuto úpravu, údaj o adrese místa trvalého pobytu by měl nadále zůstat povinně uváděným údajem v občanském průkaze,“ píše se v předkládací zprávě pro vládu.

Náměstkyně ministra vnitra pro veřejnou správu Jana Vildumetzová ČTK v červnu řekla, že je problém v tom, že sídlo na radnicích často mívají lidé, kteří se skrývají před dluhy nebo s nimi pronajímatel nechce uzavřít nájemní smlouvu. Zaznamenala i případy, kdy na radnici „bydleli“ bohatí podnikatelé.

Bydliště na městských úřadech má zapsáno také kolem 2000 dětí, což jejich rodiče podle náměstkyně například dělají kvůli tomu, aby získali místo ve školce či škole. Loni podle náměstkyně na radnicích přibylo meziročně 6000 obyvatel, v předchozích letech to bylo i 40.000. V Česku je zhruba 6250 adres městských a obecních úřadů.

Po vládě ještě bude muset novela zákona projít dalším schvalovacím procesem v Parlamentu a podepsat ho bude muset prezident Miloš Zeman. Naposledy začal platit nový zákon týkající se evidence obyvatel v letošním roce. Dostalo se do něj ustanovení, díky němuž se může použít fikce doručení. Znamená to, že je nějaké psaní považované za doručené, přestože si jej nikdo nevyzvedl.

Newsletter