Společnost Eco Verde Recycling, za kterou stojí slovenští podnikatelé Vladimír Slávik a Juraj Grman, postaví na západním Slovensku v první polovině roku 2024 recyklační linku, která kapacitou na zpracování přibližně 960 tun polyetylenových obalů, polystyrenu a polypropylenu měsíčně výrazně překoná všechny stávající linky na tvrdé plasty v Česku a na Slovensku. Odpad bude recyklovat jak z celého Slovenska, tak i z České republiky. Za společností Eco Verde Recycling stojí převážně soukromý kapitál. Investoři v čele s Igorem Strečkem, podnikatelem a zakladatelem webhostingové společnosti Webglobe, investovali do ambiciózního ekologického projektu téměř 18 milionů korun. Dalších 15 milionů přidal impactový investiční fond CB ESPRI Impact One.
„Nejen na Slovensku, ale ani v České republice neexistuje linka s podobnou kapacitou zaměřená na tvrdé plasty. Objem plastového odpadu, který produkují české i slovenské firmy a domácnosti, přitom roste. V Evropě každý z nás vyprodukuje až 34,6 kilogramu plastového odpadu ročně, ovšem recykluje se méně než 40 %. Odpad tak končí ve spalovnách nebo je složitě odvážen k recyklaci do vzdálenějších zemí. Ani jeden z těchto způsobů není rentabilní a šetrný k životnímu prostředí. Díky Eco Verde Recycling budeme moci odpad ze Slovenska i Česka zpracovávat přímo na naší lince. Do výrobního procesu tak vrátíme recyklovaný plastový materiál, který by se jinak musel znovu vyrábět z fosilních paliv,“ říká Vladimír Slávik, generální ředitel společnosti Eco Verde Recycling.
Recyklační linka by měla na Slovensku zahájit provoz v polovině roku 2024 a cílí na to, aby byla každý měsíc schopna zpracovat až 960 tun obalových materiálů z vysokohustotního polyetylenu (HDPE), polystyrenu (PS) a polypropylenu (PP), tedy tzv. tvrdých plastů převážně z komunálního odpadu. Linka dokáže plasty spolehlivě třídit, čistit a recyklovat na drcenou hmotu, tzv. drvinu, kterou mohou výrobní podniky použít k opětovné výrobě nových plastových výrobků. Výsledný materiál však poslouží i na výrobu regranulátů v některé z partnerských regranulačních společností.
Pozitivní vliv na životní prostředí
„Projekt bude mít také pozitivní vliv na životní prostředí, protože ho ochráníme i před únikem mikroplastů do podzemních vod. Těší mě však i to, že vytvoříme nová pracovní místa a přispějeme k udržení mnoha stávajících ve sběrných dvorech a třídírnách v okolních obcích. Někteří jejich zaměstnanci totiž přišli o práci po spuštění systému zálohování PET lahví a hliníkových plechovek, které se nyní na Slovensku sbírají přímo v obchodech,“ dodává jeden ze spoluzakladatelů a současně investor Igor Strečko. Kromě plastů z velkých sběrných a třídicích firem bude Eco Verde Recycling využívat také odpad vytříděný v menších sběrných dvorech po celém západním Slovensku. „Několik starostů nám volalo, že se nemohou dočkat, až se linka rozjede. Sběrné dvory často dávají práci lidem, kteří by jinde těžko hledali uplatnění,“ uvádí Juraj Grman, obchodní ředitel společnosti Eco Verde Recycling, a doplňuje: „Evidentní zájem petrochemických společností nejen z regionu střední a východní Evropy je jasným důkazem, že recyklace problematických komunálních odpadů dává smysl a je to jedna z nejdůležitějších součástí evropského recyklačního byznysu nejen do následujících let.“
Společnost Eco Verde Recycling buduje linku zcela bez dotací od státu nebo Evropské unie. Celkové náklady na stavbu linky se odhadují na více než 33,3 milionu korun. Přibližně polovinu, tedy téměř 15 milionů korun, do projektu investoval fond CB ESPRI Impact One, který se zaměřuje na aktivity s pozitivním sociálním dopadem. Druhou část investice ve výši přibližně 18 milionů korun vložili soukromí investoři, včetně Strečka, který pozici generálního ředitele společnosti Webglobe opustil právě proto, aby se mohl více věnovat podobným investicím.
Eco Verde Recycling plánuje zahájit instalaci technického zařízení v areálu u Nitry na západním Slovensku v dubnu 2024, předpokládané zahájení provozu je stanoveno na polovinu letošního roku.
„Rozhodli jsme se podpořit Eco Verde Recycling, protože se jedná o projekt, který dokonale naplňuje poslání fondu CB ESPRI Impact One Fund. Chceme financovat malé a střední začínající podniky, které svou činností dlouhodobě přispívají k pozitivnímu společenskému dopadu, včetně zaměstnávání znevýhodněných skupin občanů na trhu práce. Věříme, že tato recyklační linka, jediná svého druhu v Česku i na Slovensku, je příkladem toho, že inovativní podnikatelský nápad podporující místní ekonomiku může mít i udržitelné ambice,“ říká Michal Ondrišek, partner společnosti Crowdberry.
Eco Verde Recycling je slovenská ekologická společnost zaměřená na recyklaci plastového odpadu. Recyklační linka, která bude spuštěna v první polovině roku 2024 v Nitře, bude největší recyklační linkou na tvrdé plasty (PS, PP a HDPE) na celém území Slovenska a České republiky. Společnost Eco Verde Recycling založil slovenský podnikatel Vladimír Slávik společně s Jurajem Grmanem, dlouholetým profesionálem v oblasti mezinárodního obchodu s odpady, plastovými recykláty a polotovary v EU a Latinské Americe, a také s Igorem Strečkem, zakladatelem webhostingové společnosti Webglobe a investorem. Záměrem projektu je nabídnout technologickou kapacitu, která dokáže ekologicky recyklovat plastové obalové materiály a přispět k ochraně životního prostředí a biodiverzity v době nastupujících klimatických změn. Podle údajů Eurostatu vyprodukuje každý Evropan ročně 34,6 kg plastového odpadu, recykluje se však pouze 13 kg. Zbytek představuje vážné riziko pro životní prostředí a v podobě mikroplastů i pro lidské zdraví. Společnost Eco Verde Recycling se díky svým technologiím a know-how snaží snížit tuto plastovou stopu v našem životním prostředí a vodních zdrojích. Hlavním investorem výstavby linky je slovenský fond CB ESPRI Impact One, který investuje do projektů se sociálním a environmentálním dopadem. Kromě CB ESPRI investovala do společnosti Eco Verde Recycling také řada soukromých investorů z Česka a Slovenska.