Na Ukrajině můžeme čekat vleklou válku, tvrdí americká rozvědka

Rozvědka Spojených států amerických nepředpokládá, že by se rusko-ukrajinský konflikt v dohledné době blížil ke svému konci. Tyto predikce vyplývají z nedávného vývoje – armáda Ruské federace utrpěla v posledních měsících příliš velké ztráty na to, aby mohla cíle svého prezidenta prohlásit za splněné. Současně však Ukrajina i se zahraniční moderní vojenskou pomocí podle tajných služeb nezíská v dohledné době takovou schopnost, aby dokázala ve válce získat převahu. Přestože ruské síly oslabily, nezapomínejme na to, že zájem o ovládnutí Ukrajiny Vladimíra Putina stále neopustil. Vojenská síla Ruska je ale snížená, proto bude schopno pouze dílčího progresu bez většího průlomu.

Ředitelka Národních tajných služeb Avril Hainesová závěry šetření špionáže na konferenci ministerstva obchodu zhodnotila lakonicky: „Situace je nepříznivá. Jsme svědky toho, že přístup Ruska vůči Západu přitvrzuje.” Podle Hainesové je nyní Putinovou prioritou porazit ukrajinské síly v regionu Donbas, a zlomit tak vnitřní odpor. “Soudíme, že na své politické cíle Putin nezanevřel. Vnímáme nesoulad mezi Putinovými krátkodobými vojenskými cíli v této oblasti a jeho vojenskou kapacitou, mezi jeho ambicemi a tím, čeho je armáda schopna dosáhnout,” dodává Hainesová.

Scénářů, které se na Ukrajině odehrají v následujících týdnech, je podle Hainesové více. Patří k nim ruský průlom, stejně tak stabilizace ukrajinských frontových linií a dosažení dílčích úspěchů v chersonské oblasti, která je v současné době ovládána ruskými silami. Hainesová doplnila, že obnova Ruska jako vojenské velmoci, kterou jsme znali, bude trvat roky. „Očekáváme, že se ruská strana bude ve snaze o udržení globálního vlivu spoléhat spíše na asymetrické nástroje, které má k dispozici, jako kybernetické útoky, kontrolu energetických zdrojů, ale i atomových zbraní s prosazováním globální síly a vlivu. Dočasně však předpokládáme, že Rusko nebude schopno řídit současně více vojenských operací,” míní Hainesová.

Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu 24. února s odůvodněním demilitarizace a denacifikace Ukrajiny a ohrožení svých zájmů a bezpečnosti kvůli expandující Severoatlantické alianci. Rusko útok na Ukrajinu od počátku prezentuje jako „speciální vojenskou operaci”. Ukrajině se podařilo odvrátit ruský postup na hlavní město Kyjev i černomořské pobřeží. Rusko tak přehodnotilo, přeskupilo a zredukovalo své plány. V současné době se soustředí na ovládnutí strategického území Donbasu na východě země.

Závěry zpravodajců nepřekvapují a potvrzují očekávané geopolitické dopady na světovou ekonomiku a trhy. Trvalejší konflikt bude znamenat stálý tlak na ceny energií, které tak pravděpodobně zůstanou vysoké. Inflace by sice měla klesat vlivem silné loňské srovnávací základny, avšak její pokles může být nedostatečně rychlý na to, aby se v krátkém časovém horizontu vrátila k cílovým hodnotám okolo 2,0 %. Proto centrální banky mohou monetární politiku utahovat více i přes nepříznivý dopad na ekonomickou aktivitu. Naposledy to tento týden na prestižním fóru ECB v portugalské Sintře potvrdili guvernéři Federálního rezervního systému, respektive Bank of England a prezidentka Evropské centrální banky. Předseda rady guvernérů Fed Jerome Powell také zmínil, že rychlé snížení inflace je důležité z dlouhodobého hlediska. Vleklý konflikt v Evropě bude mít také za následek zbrždění světové ekonomiky i tlakem centrálních bank. Růst ekonomické aktivity je zatím solidní, očekávání ke konci tohoto roku však slabá. Pokud to bude jediná cesta, jak inflaci snížit, centrální banky podle svých slov nebudou hospodářské recesi bránit.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter