Návrh: ČNB bude spravovat peníze státu i dalších institucí

Účty státní pokladny vedené Českou národní bankou by se měly rozšířit o peníze dalších institucí. Zároveň by k přijímání úvěrů od mezinárodních finančních institucí neměl být potřeba samostatný zákon. Počítá s tím novela zákona o rozpočtových pravidlech, kterou ve středu projedná vláda. Kabinet se předlohou zabýval již na konci května, tehdy projednání odložil.

Ministerstvo financí v návrhu požaduje, aby Všeobecná zdravotní pojišťovna, další zdravotní pojišťovny a svazy zdravotních pojišťoven, veřejné výzkumné instituce a Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) podřídily všechny své účty státní pokladně, a vedly je proto pouze u České národní banky. Instituce by měly všechny peníze převést do ČNB do devíti měsíců po nabytí účinnosti tohoto zákona. To by se mělo týkat i příspěvkových organizací zřízených organizačními složkami státu, které původně měly peníze do ČNB převést do konce roku 2017.

„Právě zahrnutím dalších vybraných účtů pod pojem peněžní prostředky státní pokladny včetně povinnosti vést vybrané účty u České národní banky bude dosaženo zpomalení růstu státního dluhu a kontroly nad hospodařením vybraných subjektů,“ uvedlo MF v materiálu.

Ministerstvo uvedlo, že tak chce dosáhnout úspor prostřednictvím snížení úrokových nákladů na financování státního dluhu, zefektivnit emisní činnosti státu na finančním trhu a snížit nejistoty v oblasti financování státního dluhu. „MF očekává, že schválením navrhované právní úpravy bude možné centralizovat dodatečných minimálně 50 miliard korun volné likvidity plynoucí z veřejných prostředků. To by představovalo roční úsporu na úrokových nákladech státního dluhu v řádu stovek milionů až miliard korun v závislosti na vývoji výnosů státních dluhopisů,“ uvedlo MF.

Nyní spadají pod peněžní prostředky státní pokladny například peníze na výdajových a příjmových účtech státního rozpočtu, účtech pro spravování daňových příjmů, účty rezervních fondů organizačních složek státu, státních fondů, účty SŽDC pro příjmy dotací nebo účty měst a krajů k příjmu dotací.

Novela by také měla změnit přijímání úvěrů od mezinárodních institucí. Nyní je třeba pro takový úvěr schválit samostatný zákon. MF chce, aby přijímání úvěrů bylo stejné jako u vydávání dluhopisů. Předchozí novela totiž umožnila ministerstvu vydávat dluhopisy bez nutnosti předkládání a schvalování zákonů o státních dluhopisových programech.

Návrh je přitom podle MF předkládán s rozpory. Například ministerstvo školství nesouhlasí se zařazením účtů veřejných výzkumných institucí pod státní pokladnu. Ministerstvo zdravotnictví nesouhlasí se zařazením účtů zdravotních pojišťoven, s návrhem nesouhlasí ani například Unie zaměstnavatelských svazů.

Newsletter