Navzdory vývoji e-commerce očekává pozitivní rok téměř polovina módních e-shopů

Módní průmysl po covidových letech bezesporu ožil. Jak se mu bude dařit v roce 2023? Téměř polovina českých a slovenských e-shopů v nedávném průzkumu GLAMI Fashion (Re)search uvedla, že v letošním roce očekává růst tržeb. Šest z deseti také bude usilovat o zlepšení ziskovosti. Firmy se zaměří především na posílení značky a práci se zásobami.

Půlka e-commerce počítá s růstem tržeb, ceny ponechají povětšinou stejné

Průzkum přední evropské platformy pro vyhledávání módy GLAMI ukázal, že bezmála půlka módní e-commerce počítá s růstem tržeb a 63 % z nich bude usilovat o zlepšení ziskovosti. Bezmála 46 % očekává zhoršení tržních podmínek, a 40 % pak předpokládá zlepšení nebo stejnou situaci. Dobrou zprávou také je, že celých 63 % e-shopů plánuje zachovat ceny stejné jako v minulém roce. Dalších 28 % v zájmu zajištění dostatečných marží plánuje ceny zvýšit. Plánované navýšení se má pohybovat ve dvou třetinách mezi 1–10 %, v jedné třetině mezi 11–20 %. Neluxusní móda jako segment by měla pokračovat až v 1% růstu, odhaduje McKinsey.

Prioritou roku je budování značky a flexibilnější práce se zásobami

V letošním roce se e-shopy zaměří především na budování brandu (61 %). „Téměř polovina e-shopů s módou se bude snažit najít způsoby, jak snížit provozní náklady. Tuto změnu myšlení vnímáme jako součást jejich dlouhodobého plánu, jak překonat možnou obtížnou situaci v letošním roce, což je zejména v období nejistoty pochopitelné. Do jisté míry to vnímáme jako příležitost najít chytrá řešení, která pomohou překonat tento náročný rok,“ říká Eliška Hynková, brand manažerka GLAMI.

Téměř třetina z dotazovaných e-shopů plánuje expanzi do zahraničí. Pro 45 % z nich je velkým tématem práce se sortimentem. 59 % chce snížit počty nabízených stylů, více než polovina upraví poměry mezi sezónním a základním zbožím. 41 % e-shopů bude objednávat menší množství kusů, ale za to více druhů zboží.

Nevyhnou se také zaměření na generaci Z

S postupným vstupem generace Z do produktivního věku stojí před tuzemskou e-commerce také strategické otázky zapracování preferencí těchto zákazníků. Ti nakupují jinak než mileniálové, na které je marketing e-shopů zvyklý. „Zetka“ plynule kombinují nákupy online a offline, dají na sítě a doporučení influencerů a nečekají, až jim průmysl nadiktuje, co je cool. Trendy, jako jsou široké kalhoty a legíny (po nichž dokonce na GLAMI vzrostla poptávka o 50 % meziročně), viditelné ponožky v teniskách či kousky z druhé ruky, si tato sebevědomá generace vytváří sama.

Report o výhledu na českou módní e-commerce v roce 2023 lze stáhnout zde.

O Fashion (Re)search

Fashion (Re)search je dlouhodobý výzkumný projekt vyhledávače módy GLAMI o stavu české módní e-commerce, založený na kontinuálním sběru dat. K tomuto vydání jsme použili výsledky průzkumu, který proběhl mezi 67 českými a slovenskými e-shopy. Sběr dat proběhl v lednu 2023.

O GLAMI

GLAMI bylo založeno v roce 2013 Tomášem Hodboďem a Michalem Jirákem jako vyhledávač pro vše, co se týká módy. Každý den GLAMI spojuje tisíce nakupujících se značkami a e-shopy na jednom místě. Díky chytré kategorizaci produktů a výběru módy šitému na míru každého jednotlivce GLAMI zjednodušuje objevování a nakupování módy. Společnost je lídrem ve využívání umělé inteligence při nákupech módy a v roce 2022 založila kapitálový fond GLAMI Ventures s cílem rozvíjet oblast umělé inteligence v e-commerce, podpořit projekty, které usnadňují výběr a nákup produktů v online shoppingu nebo projekty zabývající se cirkulární ekonomikou.

Dnes najde zákazník v katalogu GLAMI.cz téměř 3 milionu produktů od více než 25 tisíc značek. GLAMI patří do skupiny GLAMI.group a působí již ve 14 zemích světa.

Newsletter