Většina nejbohatších zemí světa v plnění cílů OSN k vymýcení chudoby a nerovnosti příliš nepokročila. V žebříčku zachycujícím posun 149 zemí světa v této věci skončily v první desítce jenom Německo a Británie. Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků srovnání, které vypracovala agentura OSN pro řešení v oblasti udržitelného rozvoje (SDSN) a německá nadace Bertelsmann Stiftung.
Představitelé téměř 200 zemí světa loni v září v newyorském sídle OSN schválili 17 závazků, které by během příštích 15 let měly vést k vymýcení extrémní chudoby a hladu.
Země, kterým se globální cíle daří plnit relativně nejvíce, nejsou největší ekonomiky světa, ale relativně malé, vyspělé ekonomiky Dánsko, Finsko, Norsko, Švédsko a Švýcarsko, uvedla agentura Reuters. Německu patřila ve srovnání 149 zemí šestá a Británii desátá pozice. Spojené státy, které jsou největší ekonomikou světa, skončily na 25. místě. Předstihlo je Maďarsko, za sebou naopak nechaly Slovensko. Třetí největší světová ekonomika Japonsko obsadila 18. příčku. Čína, světová ekonomická dvojka, skončila na 76. místě.
Experti po loňském přijetí ambiciózní Agendy pro udržitelný rozvoj 2030 varovali, že některé státy nemusejí být ochotny zabývat se některými otázkami, jako je boj s klimatickými změnami nebo nerovnost pohlaví.
Studie německé Bertelsmann Stiftung ukázala, že Spojené státy budou patřit k zemím, u kterých je nejméně pravděpodobné, že splní cíle pro vymýcení chudoby a boj se změnou klimatu. Bránit jim v tom budou problémy jako příjmová nerovnost či chování spotřebitelů.
Index, který měří pokrok zemí, má zvýšit zájem o globální agendu, řekl šéf SDSN Jeffrey Sachs. Podle mluvčího této agentury bude tento index cílů udržitelného rozvoje (SDG Index) v příštích třech letech každoročně aktualizován.