Nejčastější nástroje pro obrábění dřeva

Zdroj: Pexels

Obrábění dřeva je zálibou kutilů po celé České republice. Nemluvíme přitom jen o venkově, i obyvatelé měst tráví víkendy tím, že ze surového dřeva vyrábějí designové i praktické předměty, kterými vybavují chatu či domácnost. Jaké nástroje se k opracování dřeva používají?

Základem je ruční nářadí

V domácích podmínkách se pro opracování dřeva velice často využívá výhradně ruční nářadí. Část kutilů totiž netouží po absolutní dokonalosti. Cílem není, aby výrobek vypadal jako z obchodu, ale aby na něm bylo patrné, že jde o poctivou ruční práci.

Vezměme to ale popořadě. Neobejdete se bez vybavení, díky kterému budete moci přesně zaměřit rozměry a označit si místa, která budete opracovávat. Potřebovat budete minimálně svinovací metr, šupleru a úhloměr. Po ruce mějte i tužku nebo nůž na vyznačení linky, resp. vytvoření drážky.

Po zaměření a zakreslení bude následovat první řezání. Hodit se vám bude ruční pilka, případně pila elektrická.

Máte na čem pracovat?

Aby se vám dobře pracovalo, potřebujete kvalitní pracovní prostředí. Do dílny umístěte prostorný stůl, na který se vám vejde jak zpracovávaný materiál, tak potřebné nářadí. Počítejte s tím, že se nevyhnete poškození stolu. Ideálně tedy využijte nějaký starší dřevěný kousek, případně si pořiďte použitý nábytek z druhé ruky.

Důležité je, aby byl stůl bytelný a stabilní. Stabilní musí být i opracovávané dřevo. Budete si jej tedy muset zafixovat. Velké desky například pomocí svěrek, menší dílky opracujete ve svěráku.

Tvarování dřeva

K vytvarování dřeva slouží široká škála ručních i elektrických nástrojů. V případě těch ručních nejčastěji sáhnete po hoblíku, kterým vytvoříte hladký povrch požadovaného tvaru. Alternativou je dláto, jímž dřevo „odsekáváte“, povrch tak není zcela hladký a ruční práce je na první pohled patrná.

Hodit se vám bude také fréza na dřevo nebo třeba soustruh, se kterým posunete své výrobky na vyšší úroveň.

Povrchová úprava

Po vytvarování dřeva je nezbytné povrch vyhladit a začistit. Do ruky tak vezmete především brusný papír – nejprve hrubší, následně zvolíte jemnější zrnitost. Poslouží ale i rašple nebo pilník. Samozřejmě platí, že většina ručních nástrojů má své elektrické alternativy, které práci značně urychlí.

Opracované dřevo můžete ošetřit – například lazurou či lakem, možnosti jsou ale mnohem širší. Kromě správného nátěru budete potřebovat i vhodný štětec.

Newsletter