Nejlepším mladým ekonomem v ČR se stal Otakar Kořínek z Gymnázia a základní školy Nový PORG

Vítězem Ekonomické olympiády 2020 se stal Otakar Kořínek z Gymnázia a základní školy Nový PORG. Na druhém místě se umístil Viktor Fukala z Gymnázia Jana Keplera a na třetím místě se umístil Tomáš Burian z Gymnázia Litoměřická. Celé testování probíhalo online, stejně jako oba diskuzní panely. Pro tuto podobu finále se tým INEV rozhodl po zhoršení epidemiologické situace v České republice.

První diskuzní panel se zástupci univerzit a společnosti PwC nesl název „Poznejte kompetence budoucnosti“. Panel byl moderován Martinou Bacíkovou, zakladatelkou INEV. Panel se zabýval otázkou, jak se mohou studenti lépe připravit na budoucnost a proč je důležité studovat vysokou školu.

Druhý panel nesl název „Česká ekonomika a koronavirus“ a byl moderován Dominikem Stroukalem. V panelu diskutovali: Tomáš Nidetzký (viceguvernér ČNB), Petr Budinský (prorektor VŠFS) a Jan Vejmělek (hlavní ekonom a vedoucí ekonomického a strategického výzkumu KB).

Vedle vítěze Ekonomické olympiády byli také vyhlášeni vítězové ceny ČAP, ČNB a PwC.

Cena ČNB Pro vítěze Ceny ČNB měla veřejnost možnost hlasovat od 1. do 18. září 2020. Videa od účastníků soutěže zároveň hodnotila i odborná porota složená z odborníků z České národní banky. Měla by Česká republika přijmou euro? – na tuto otázku se účastníci pomocí videa snažili najít odpověď a nejlepší video dle poroty a veřejnosti vytvořil Otakar Kořínek, student Gymnázia Nový Porg.

Otakar Kořínek bude mít možnost strávit jeden den v ČNB, během kterého se potká se členy bankovní rady, seznámí se s činnostmi centrální banky a v neposlední řadě bude mít možnost navštívit veřejnosti obvykle nepřístupné prostory.

Viceguvernér ČNB Ing. Tomáš Nidetzký dodal:

„V loňském roce jsme se rozhodli soutěž o „Cenu ČNB“ inovovat. Na vylosované téma už soutěžící nepíší esej, ale natáčejí video příspěvek. Stále více dnes totiž platí, že uměním není jen vyrobit, ale především prodat. To se samozřejmě vztahuje i na prezentaci a prodej vlastních myšlenek. Své názory takto veřejně ‚prodávají‘ politici, ekonomové i další odborníci a naším cílem bylo takovou zkušenost zprostředkovat i studentům.

ČNB vychází z toho, že nejlepší ochranou spotřebitele ve světě financí je vzdělávání, protože legislativa i regulace mají, chtě nechtě, své limity. Ekonomickou olympiádu osobně považuji za jeden z nejúspěšnějších projektů v oblasti finanční a ekonomické gramotnosti. Vedle organizátorů a účastníků z řad studentů bych chtěl vyzdvihnout především učitele, protože největší část práce leží právě na jejich bedrech. Tímto bych jim chtěl poděkovat, že se mnoho z nich rozhodlo Ekonomickou olympiádu využívat jako nástroj zvyšování ekonomické vzdělanosti v České republice a zvýšení zájmu o ekonomii jako perspektivní studijní obor.“

Cenu ČAP vyhrál Tomáš Burian po napsání nejlepší eseje, která byla součástí finálového testu. Tomáš získal 10 000 Kč a stáž ve společnosti Kooperativa.

Cenu PwC vyhrála Emma Ocelíková na základě testu, který byl součástí prezentace PwC na krajských kolech v lednu. Emma vyhrála hodinky Apple Watch.

Finále Ekonomické olympiády 2020 online bylo pro tým INEV výzvou, která se ale osvědčila a je tedy výbornou inspirací pro jiné soutěže a školy. Dosvědčuje, že i on-line testování a organizace akce takovýchto rozměrů je možné uspořádat kvalitně.

Newsletter