Největší ázerbájdžánská banka – Mezinárodní banka Ázerbájdžánu (IBA) – se ocitla na pokraji zhroucení. Banka se potýká s vysokým objemem špatných úvěrů způsobeným propadem cen ropy a má nedostatek financí, který jí přiměl zastavit splátky zahraničním věřitelům a zahájit s nimi jednání o restrukturalizaci dluhu, uvedl zpravodajský server forbes.ru. Banku kontroluje stát.
IBA bude potřebovat restrukturalizovat dluh v objemu více než tři miliardy USD (73 miliard Kč). Většinu z něj vlastní zahraniční věřitelé.
Problémy banky ukazují, že Ázerbájdžán stále zápasí s dopady dlouhotrvajícího poklesu globálního ropného trhu, i když ceny loni získaly půdu pod nohama a smazaly část předchozích ztrát. Ceny ropy však stále zůstávají poloviční ve srovnání s úrovní v roce 2014.
Ekonomické zpomalení v zemi způsobené nízkými cenami ropy způsobilo, že mnoho dlužníků banky přestalo být schopných splácet své závazky. Bance tak zůstal vysoký objem špatných úvěrů. Tento problém nevyřešil ani předchozí záchranný balík od vlády.
Banka dnes uvedla, že navrhne věřitelům plán restrukturalizace dluhu v objemu 3,34 miliardy USD. Mezi věřiteli jsou obchodník s komoditami Cargill, italská banka Intesa Sanpaolo, německé Commerzbank a Bayerische Landesbank či francouzská Société Générale. Předběžný restrukturalizační plán počítá s výměnou alespoň části dluhu banky za státní dluhopisy Ázerbájdžánu.
Investoři se neobávají, že by problémy banky měly širší dopad na zemi. Upozorňují, že Ázerbájdžán má možnosti, aby zabránil šíření nákazy. Mimo jiné má vysokou částku ve státním fondu bohatství.
Banka uvedla, že za rok 2016 očekává čistou ztrátu 1,9 miliardy manatů (27,5 miliardy Kč). Důvodem je nárůst rezerv na špatné úvěry a pokles kurzu domácí měny, napsala agentura Reuters.