Německý úřad pro regulaci energetického trhu dnes dohodl s ruským plynárenským kolosem Gazprom podmínky zvýšeného ruského přístupu k plynovodu OPAL, jímž proudí plyn z podmořského plynovodu Nord Stream konečným zákazníkům v Německu a České republice. Německo se dohodlo s Gazpromem měsíc poté, co Evropská komise ruskému podniku umožnila větší používaní tohoto plynovodu.
„Dohoda je vyváženým kompromisem mezi zájmy všech stran a požadavky trhu,“ uvedl podle agentury Reuters výkonný ředitel provozovatele plynovodu OPAL Gastransport Eduard Schmitke. Plynovod vlastní Gazprom a německý chemický koncern BASF.
Evropská komise na konci října zrušila limit, který Gazpromu z antimonopolních důvodu povolovala využívat jen polovinu kapacity plynovodu OPAL. Konkurenti Gazpromu přitom dostali přednostní právo na využití až 20 procent kapacity plynovodu, určila komise. Ruská firma tak bude moci dodávat do Evropy více plynu a vyhnout se trase přes Ukrajinu.
Možnost většího využití plynovodu OPAL odstraňuje klíčovou překážku pro plán Gazpromu na zdvojnásobení kapacity plynovodu Nord Stream přes Baltské moře prostřednictvím projektu Nord Stream 2. Tento plán kritizuje řada východoevropských zemí, včetně České republiky.
Komise podmínila svůj souhlas zárukami, že Gazprom bude přepravovat plyn přes ukrajinské území i po roce 2019, kdy mu vyprší dlouhodobý kontrakt s Kyjevem. Moskva přitom dávala najevo, že přes Ukrajinu nadále plyn vyvážet nehodlá.
Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Firma je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí včetně České republiky.