Evropské výnosy dále rostou, americké korigují včerejší růst. Dolar navýšil ztráty nad 1,0720 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

Nízkoemisní technologie ČEZ ESCO pohání unikátní léčebnu u Macochy

Nová Dětská léčebna se speleoterapií v Ostrově u Macochy je jediná svého druhu v České republice. Je určená pro děti ve věku od 4 do 18 let s astmatem, záněty dýchacích cest, alergiemi a atopickým ekzémem. Stavbu za celkovou cenu 218 milionů korun slavnostně otevřel hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich. Realizaci technologické části měla na starost společnost ENESA z ČEZ ESCO.

Moderní komplex několika budov na okraji Ostrova u Macochy na Blanensku nahradí po téměř čtyřiceti letech původní objekt. Nová dětská léčebna navýšila svou kapacitu na 78 lůžek pro děti a doprovod těch nejmenších. Ozdravné zařízení v Moravském krasu využívá příznivé klima Císařské jeskyně, která poskytuje unikátní bezalergenní prostředí. K jejich léčbě přispějí i speciální technologie.

Krasová jeskyně, která pomáhá dětem, je dar, který jsme dostali od přírody.  My k tomu přidáváme nové zázemí, které dnes otevíráme. Stojí tu moderní budovy s novým vybavením, škola, bazén s francouzskými okny a výhledem do krajiny, relaxační zóna kolem léčebny s dětským hřištěm. Díky všem, kteří se na tom podíleli,“ řekl jihomoravský hejtman Jan Grolich.

Pod projektem jsou podepsány tři společnosti: architektonická kancelář Adam Rujbr Architects s.r.o., stavební firma VCES a společnost ENESA z holdingu ČEZ ESCO. Léčebna je architektonicky zajímavou stavbou zapadající do CHKO Moravský kras a splňuje minimální nároky na energie, která navíc pochází z emisně neutrálního zdroje. „Naše řešení přispívá ke zlepšení zdraví malých astmatiků, zachování přírody v okolí Macochy a v neposlední řadě i k nízkým provozním nákladům léčebny,“ dodává Vlastimil Vyskočáni, ředitel pro energetiku budov v ČEZ ESCO.

Použití metody Design & Build, kterou Jihomoravský kraj pro zhotovení tohoto důležitého objektu využil, umožnilo postavit technologickou část, kterou měla na starost ENESA, nejmodernějším způsobem.  „Je zde využito stropní vytápění či chlazení, důležitou roli hraje i automatický systém individuálního řízení teploty a vlhkosti pro jednotlivé místnosti, navíc technologické rozvody jsou vedeny převážně mimo pobytové místnosti, aby splňovaly požadavek na snadnou výměnu bez nutnosti velkých stavebních zásahů, a tudíž zvýšené prašnosti.“ vysvětluje Milan Dorko, generální ředitel společnosti ENESA.

Veškerá zařízení navíc musí splňovat minimální nároky na spotřebu energií. Díky tomu je objekt řazen do kategorie velmi úsporný.  Celkem 80 % energie vyrábí kotel na biomasu, což znamená minimální emise CO2, a tedy mimořádnou ohleduplnost k okolní přírodě.

Během měsíčního pobytu se zde děti také učí. Přímo v léčebně je samostatná škola o 4 třídách, a to je novinkou, protože dříve musely děti přecházet na výuku do místní základní školy v Ostrově u Macochy,“ uvedl náměstek hejtmana pro vzdělávání, zdravotnictví a strategii chytrého regionu Jiří Nantl a doplnil: „Děti tady léčí především příroda, ale důležitý je i kvalifikovaný zdravotnický personál. V léčebně je například k dispozici i byt pro lékaře.“

Kromě školy zahrnuje objekt i stravovací část, rehabilitaci (bazén, saunu, podhájský aerosol, tělocvičnu), zdravotnickou část (ambulanci, vyšetřovnu), provozní prostory (šatny pro speleoterapii, sušárnu spacáků, zázemí pro zaměstnance), dále skladovací a technické prostory, venkovní sportoviště, arboretum a parkoviště.

Společnost ENESA a.s. je zkušeným a úspěšným dodavatelem energetických staveb a lídrem na trhu poskytovatelů energetických služeb se zárukou úspor. Její projekty ušetřily zákazníkům na provozních nákladech více než 1,8 mld. korun. Jen v loňském roce garantovala smluvně svým klientům úsporu elektřiny, tepla, plynu a vody za 200 mil. korun, konečná částka byla o 13 % vyšší, tedy 227 mil. korun. Kromě financí šetří její projekty i životní prostředí. Energeticky úsporná řešení umožnila snížit emise CO2 o 45 400 tun, to je stejné množství, jaké vyprodukuje za 17 dnů běžného provozu elektrárenský uhelný blok o výkonu 100 MW.Energeticky úsporné projekty společnosti ENESA byly oceněny v řadě soutěží: Chytré město 2021 (Dětská léčebna se speleoterapií v Ostrově u Macochy), Chytré město 2020 (EPC projekt v ČVUT), Český energetický a ekologický projekt 2019 (EPC v Kongresovém centru Praha), Výjimečný EPC projekt (město Písek) a Nejlepší evropský projekt energetických služeb 2014 (EPC v jihlavské nemocnici).

ENESA je zakládajícím členem Asociace poskytovatelů energetických služeb, které také předsedá.

Od prosince 2015 je součástí ČEZ ESCO. Více o ENESA a.s. zde.

Newsletter