Nižší riziko nekvalitního náboru díky background screeningu. SCAUT získává milion eur na rozvoj od fondu VFF a skupiny investorů

Ověřování informací o kandidátech je v současné digitální době a éře remote práce stále větší nevyhnutelností. Podle National Association of Professional Background Screeners v USA prověřuje zájemce o práci jedním nebo více způsoby až 96 procent zaměstnavatelů. V České republice a na Slovensku je průkopníkem v této oblasti webový nástroj SCAUT. Startup Petra Moroze nyní na svůj rozvoj získal milion eur od slovenského fondu Venture to Future Fund (VFF) a andělských investorů Oryho Weihse, Luboše Kovaříka, Kamila Blažka a moravských Garage Angles.

Tým SCAUT

CEO startupu SCAUT Petr Moroz investice vnímá jako důkaz, že se o prevenci v rámci náboru nových zaměstnanců začíná zajímat více firem. „Jsme rádi, že se problematika background screeningu i u nás dostává do širšího povědomí. Nesprávný hiring s sebou přináší i větší bezpečnostní rizika než jen promrhaný čas při onboardingu. Jeho následky mohou být fatální – od vysokých finančních ztrát přes únik dat až po špionáž,“ říká. „S naším nástrojem tomu však dokážeme účinně předcházet. Získané investice nyní plánujeme využít zejména k dalšímu růstu, posílení technologií, integraci HR systémů a expanzi.“

Webový nástroj SCAUT pracuje s umělou inteligencí (AI) a analýzou dat. Odborníkům v HR poskytuje mnoho typů kontroly (background check) nejen k ověřování řadových zaměstnanců, ale i pro kandidáty z řad managementu, kteří následně mají jako zaměstnanci přístup k nejcitlivějším datům firmy a obchodnímu tajemství. Jednotlivé screeningové balíčky SCAUT se pak sestavují i s ohledem na různé potřeby nejen HR oddělení, ale i compliance a risk managementu.

Hlavní investice pocházejí ze zahraničí

Hlavním investorem, který přispěl částkou 500 tisíc eur, je slovenský fond rizikového kapitálu Venture to Future Fund. Ten vznikl z iniciativy Evropské investiční banky (EIB) a slovenského ministerstva financí a prostřednictvím Slovak Investment Holding podporuje technologické inovativní společnosti s potenciálem stát se lídrem v daném segmentu a expandovat na zahraniční trhy. Kromě Prahy, kde Petr Moroz startup v roce 2020 založil, působí SCAUT od roku 2023 také v Bratislavě. Ambicí startupu je ovšem expandovat i na sousední trhy Evropské unie. Právně a byznysově se na transakci podílela společnost Sparring.io.

„Venture to Future Fund považuje téma bezpečnosti a kvality náboru v kontextu současných geopolitických a bezpečnostních hrozeb za relevantní. SCAUT v tomto ohledu přináší nejen kvalitní služby, ale také inovativní řešení pro své klienty. Kombinace produktu a technologického řešení nás oslovila. Vnímáme, že má SCAUT potenciál růst, a proto jsme se do něj rozhodli investovat,“ říká předseda představenstva Venture to Future Fund Matej Říha.

Další kapitál od skupiny investorů

Částkou 500 tisíc eur podpoří firmu SCAUT i skupina privátních a andělských investorů, kteří vidí v technologickém řešení budoucnost automatizace bezpečného náboru zaměstnanců. Mezi ty patří Lubomír Kovařík ze skupiny Colt CZ Group SE, která se jako výrobce palných zbraní loni spojila se severoamerickým Coltem, advokát Kamil Blažek a Ory Weihs, zakladatel XL media PLC a Team Odeon, který se investicemi do technologií zabývá už řadu let.

K nim se připojila skupina investorů z Moravy Garage Angels, která se zaměřuje na inovativní nápady s možností škálování a šancí na globální úspěch. „Věříme, že služby SCAUT přispějí ke zkvalitnění informací a náborových procesů mezi zaměstnavateli a uchazeči o zaměstnání a současně firmám usnadní správnou dokumentaci a ověřování často povinných údajů pro jejich podnikání. Důležitý je pro nás také zkušený manažerský tým s jasnou vizí a energií ji realizovat,“ doplňuje Jiří Nepala z Garage Angels.

„SCAUT je skvělý nástroj v odvětví, které nutně potřebuje inovace. Nárůst hybridní a remote práce v době globalizace činí background check náročným, ale stále důležitějším. Petr Moroz a jeho tým přinášejí kombinaci osvědčeného MVP spolu s obrovským tržním potenciálem. Právě kvůli nedostatečné nabídce background screeningových nástrojů byla volba investovat do SCAUT jednoduchá,“ uvádí Ory Weihs.

SCAUT je český online screeningový nástroj, který v roce 2020 založil expert na řízení rizik Petr Moroz. Ten využil své dlouhodobé zkušenosti v oblasti risk managementu a business intelligence pro vývoj jedinečného HR nástroje pro personální bezpečnost a prověřování rizik při náboru zaměstnanců. SCAUT disponuje intuitivním rozhraním v barvách semaforu pro identifikaci kandidáta na základě důkladného screeningu pomocí umělé inteligence a strojového učení. Scaut pokrývá více než 150 zemí světa v souladu s GDPR. Automatizuje tak práci HR u každého uchazeče zvlášť složitě ověřovat jeho způsobilost k výkonu zaměstnání a chrání také firemní data před zneužitím, krádeží či průmyslovou špionáží. Scaut se v roce 2022 umístil v top 12 soutěže začínajících startupů Vodafone Nápad roku. Mezi jeho klienty patří více než 120 světových zaměstnavatelů, ale i menších společností z České republiky a Slovenska, jako je Albert, Alza, Vodafone, Skupina ČEZ, Pixley, Alviso, Futureproof nebo Cool People.

Newsletter