Od ledna 2024 se přestanou vydávat velké technické průkazy. Tedy alespoň pro nově vyrobená auta. Starším vozům se ponechají. CO znamená tahle změna pro řidiče a majitele vozů? A jak se bude sjednávat autopojištění, když to dneska bez velkého technického průkazu (a údajů z něj) nejde?
Novela zákona o podmínkách provozu vozidel
Novelizace zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích přinesla několik změn. Některé jsou již uvedeny do praxe, na jiné si ještě chvilku počkáme. Ve všech čtyřech případech jde o administrativu, (naštěstí) o její významné zjednodušení. O které změny se jedná a od kdy platí?
Konec vydávání velkých technických průkazů
Namísto dvou technických průkazů, tedy velkého a malého, budou nově vyrobená auta, prodaná po 1. lednu 2024, dostávat jen malý technický průkaz. Místo dvou dokladů se budou informace o voze soustředit do dokladu jediného.
Malý technický průkaz se rozšíří o několik záznamů. Ty zbývající se zanesou do databáze a dostupné budou elektronicky. Samozřejmě i pro majitele vozů, například v mobilní aplikaci, nebo přes internetový Portál dopravy. Nepůjde však o údaje automaticky viditelné. K jejich odemknutí bude zájemce muset zadat číslo registračního dokladu nebo VIN kód vozidla.
Jak to změní proces sjednání povinného pojištění auta? Vlastně nijak. I nadále je budete moci vyřídit přes některý z online srovnávačů povinného ručení. Jen, namísto velkého technického průkazu, vyčtete požadované informace o vozidle v rozšířeném malém techničáku. Případně v kdykoliv dostupné elektronické databázi.
Evidenční kontroly
Již účinnou změnou je prodloužení platnosti evidenční kontroly z jednoho měsíce na jeden rok. Ta jistě potěšila všechny, kdo chtějí prodat své auto, ale kupce hledají delší dobu než jeden měsíc. Navíc se k přepisu vozidla na nového majitele už nemusí protokol o evidenční kontrole nosit s sebou na úřad. Je uložen v databázi a Registr vozidel si jej kdykoliv zobrazí.
Elektronické žádosti o zápis auta do Registru vozidel
Novelizace zákona umožnila podat žádost o převod auta na nového majitele nebo o zapsání nového vozu do Registru vozidel čistě elektronicky. Novela zákona přitom do § 6 zanesla jasné požadavky, jak musí elektronické podání žádosti proběhnout:
„Podává-li se žádost o zápis silničního vozidla do registru silničních vozidel v elektronické podobě, přiloží žadatel k žádosti kopie dokladů podle odstavce 5 v elektronické podobě. Doklad podle odstavce 5 písm. a), s výjimkou dokladu podle odstavce 5 písm. a) bodu 4, a doklad podle odstavce 5 písm. c) předloží žadatel obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností při vydání technického průkazu a osvědčení o registraci silničního vozidla; nepředloží-li žadatel tyto doklady, obecní úřad obce s rozšířenou působností zápis silničního vozidla do registru silničních vozidel neprovede.“
Přihlašování veteránů
Jednodušší je díky novele i registrace historických vozidel. Účinná je od 1. září 2023. Veterány bude možné nově registrovat nejen v místě bydliště, ale v Registrech vozidel v krajských městech, plus v Kolíně. Celkem jde o 14 měst.
Novela prodloužila testování historického původu vozidel a jejich technického stavu, a to z 2 na 5 let. Zařazovat se budou do 3 základních kategorií tak, aby se u STK mohly zohlednit stupně technického pokroku:
- novodobá historická vozidla (od 1. 7. 1972)
- poválečná vozidla (od 1. 7. 1953 – 30. 6. 1972)
- předválečná a válečná vozidla (do 30. 6. 1953).
Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR, Portál řidiče