Nejnovější (srpnová) data poradenské společnosti STR ukazují, že hotelový trh České republiky s Prahou je poraženým pocovidového vývoje. Jak oproti zbytku Evropy, tak v porovnání s přímými konkurenty. K tomu Česko v současnosti čelí jedné z nejvyšších inflací vyspělého světa.
Na první pohled vypadá standardní meziroční srovnání pro Českou republiku dobře, protože ze zveřejněných dat vyplývá, že situace je lepší než v roce 2022. Hostů (a cizinců) přijíždí do ČR více, hotely nejsou poloprázdné a atakují hranici obsazenosti 80 %. Nicméně tyto čísla o moc výše jít nemohou. Ceny pokojů, což je z ekonomického pohledu důležitější ukazatel, naopak vypadají velmi varovně. Zejména při podrobnějším srovnání. Meziroční nárůst pod 10 % nepokrývá ani nominální inflaci, natož inflaci „hotelovou“ (potraviny, energie, mzdy), která je meziročně skoro trojnásobná. Ceny pokojů padají výrazně i mezi jednotlivými měsíci, kdy se v ČR snížily průměrné ceny pokojů za noc z červnových 118 euro na 102 euro v červenci, a následně v srpnu až pod 100 euro. V Praze je rozdíl ještě vyšší. V současnosti můžeme pozorovat skoro třetinový cenový odskok od Budapešti a stále více vzdalující se Vídeň. Aktuálně se srovnáme s Bratislavou a Varšavou, ale na první ligu, kam jsme před covidem patřili – se díváme se zoufalým odstupem.
Porovnejme s rokem 2019
Evropa vzrostla (ADR) o 35 % (srpen 23 vs srpen 19). Celoročně (leden-srpen; tzv „year-to-day“ (YTD)) o 30 %. Budapešť o 67,4 % v srpnu, 60 % YTD. Tržby (obsazenost x ADR) Budapešti vzrostly YTD o 37 % – v České republice o 1 % a Praha -2 %. Bratislava vzrostla o 40 %, Berlín o 25 %, Varšava o 39 % (a má o 40% vyšší tržby – jako jedna z mála zvýšila obsazenost oproti roku 2019). Resumé: Kdysi velmi úspěšný sektor českého hospodářství je ve velkých problémech. Respektive zaostává.
„Nám v Czech Inn Hotels se daří, zvyšujeme tržby o inflaci, ovšem když se na výsledky budu dívat z pohledu českého trhu, vstávají mi vlasy hrůzou na hlavě,“ reaguje Jaroslav Svoboda, majitel největší české hotelové sítě Czech Inn Hotels. „Jasně, v Budapešti měli skvělé Mistrovství světa v atletice v srpnu. Ale zaprvé jejich výsledky rostou úplně jiným tempem celoročně, zadruhé ten obrovský nádherný stadion prostě mají. A mají spoustu jiných akcí. U nás nebýt O2 aréna a Run Czech s půlmaratonem – tak co se tu děje? A to ještě Evropa, se kterou se srovnáváme, není zrovna ekonomickým tygrem v těchto letech. Celosvětově nám vlak ujíždí mnohem rychleji.“
Meziroční srovnání
Occ % = obsazenost hotelů; ADR = průměrná dosažená cena pokoje v eurech
Meziměsíční srovnání
Srpnová čísla jsou z hlediska obsazenosti lehce atypická. V Praze a střední Evropě se vrací hlavní sezóna, která naopak v úplném létě byla více na jihu kontinentu. Vývoj cen – blíž k Bratislavě než k Vídni, je však signifikantní.
Srovnání jednotlivých hotelů dle STR
Ze srpnových čísel českých hotelů vynikají v obsazenosti hotely skupiny Czech Inn Hotels Wellnes Hotel STEP 86,3 %; pětihvězdičkový The Grand Mark Prague 86,7 % (s cenou 313,66 euro), Josephine Old Town Square Hotel 95,1 % (s cenou 146,14 euro) a Hotel Merkur dokonce 98,1 %.
„Já jsem stará škola a vždy mě zamlada učili, že z prázdného pokoje nic nevyděláte,“ vysvětluje obchodní ředitel skupiny, Petr Chábera, a dodává: „Hotely nejsou o budovách, jsou o lidech a atmosféře.“
Smith Travel Research, americká společnost dříve známá jako STR, poskytuje tržní údaje o hotelovém průmyslu po celém světě. V současné době sleduje více než 60 000 hotelů s více než 8 miliony pokojů. Mezi českými hoteliéry jde o nejznámější nástroj pro porovnávání výsledků. V České republice STR sleduje 19,5 tisíce hotelových pokojů (tedy zhruba třetinu celkové kapacity), ovšem v segmentu lepších hotelů podíl výrazně roste. Například v Praze se již blíž polovině. Výhodou je také především měsíční báze vyhodnocení, což je třikrát aktuálnější než ČSÚ, a relevantní data o cenách pokoje a obsazenosti opřená o celosvětově prověřenou metodiku.