Americký prezident Barack Obama je potěšen pokrokem, kterého koalice v čele se Spojenými státy dosáhla v boji proti Islámskému státu v Sýrii a Iráku. Jak nicméně dodal, radikálové jsou i nadále schopní řídit i inspirovat útoky. Osvobození iráckého Mosulu a syrské Rakky, které ovládají islamisté, se podle něj zatím neblíží. Obama to prohlásil na tiskové konferenci po jednání v Pentagonu.
„Budeme i nadále agresivně pokračovat v boji proti ISIL na všech frontách,“ řekl prezident. ISIL je zkratkou pro Islámský stát, která bývá někdy používána. Syrská vláda podle něj pokračuje v porušování příměří a ruské operace v zemi vyvolávají otázky týkající se záměrů Moskvy v Sýrii.
„Spojené státy jsou i nadále připravené spolupracovat s Ruskem s cílem přispět ke snížení násilí a navýšit naše úsilí v boji proti ISIL a Al-Káidě v Sýrii. Rusko ale zatím neučinilo potřebné kroky,“ prohlásil Obama. „Je na Rusku, aby ukázalo, že to myslí vážně s plněním svých cílů,“ dodal.
Americký vůdce se během tiskové konference vyjádřil i k šíření nebezpečného viru zika ve Spojených státech. Jak uvedl, vyzval Kongres, aby schválil dodatečné finance určené pro boj s touto nákazou. „Kongres musí dělat svou práci, boj se zikou stojí peníze,“ dodal.
List The Wall Street Journal dnes přišel s odhalením, že americká vláda poslala v lednu tajně do Íránu 400 milionů dolarů. Stalo se tak přitom ve stejnou dobu, kdy tato země propustila čtyři vězněné Američany. Obama dnes popřel, že by šlo o výkupné. „Oznámili jsme tuto platbu již v lednu, před mnoha měsíci. Nebylo to tajemství. Nebyla to nějaká zločinná dohoda,“ prezident. Spojené státy podle něj neplatí výkupné za rukojmí a peníze neměly žádnou spojitost s propuštěním vězňů. „Důvod, proč šlo o peníze v hotovosti, byl, že přísně dodržujeme sankce a nemáme bankovní vztahy s Íránem,“ uvedl prezident.