Umožnit velkým firmám využívat nástroje generativní AI bez hrozby úniku dat – to je cílem již čtrnácté generace vlajkového produktu české technologické společnosti Easy Software, která na tuzemské scéně jako jedna z prvních představila řešení na principu SaaS (Software as a Service) a již 15 let pomáhá řídit projekty více než tisícovce firem z 80 zemí světa. Na její produkt Easy Redmine spoléhají například společnosti Toyota, Bosch či Panasonic. Firmám, které se obávají úniku citlivých dat v cloudových AI technologiích, nyní pomůže zefektivnit práci projektových manažerů pomocí umělé inteligence v bezpečí jejich serverů. Uplatnění nové verze softwaru, založeném na open-source jazykovém modelu Llama 3.1, očekává česká firma zejména v průmyslu, automotive či veřejné sféře, tedy segmentech, které úniky dat nejvíce zasahují.
![](http://roklen24.cz/wp-content/uploads/2024/10/Easy-Redmine-Product-photo-3.png)
„V poslední době narážíme u svých klientů na stejný problém – velká část z nich má chuť inovovat a automatizovat své procesy pomocí generativní AI. Mnoho z nich se ji však bojí využívat kvůli ztrátě kontroly nad svými daty. Z toho důvodu zůstávají u fyzických serverů, kde však nemohou využívat nejmodernější nástroje, které jsou často dostupné výhradně v cloudu. Právě těmto firmám chceme pomoci, aby mohly inovovat bez ohledu na to, zda důvěřují cloudu, nebo spoléhají na on-premises,“ vysvětluje Filip Morávek, CEO společnosti Easy Software.
Obava ze ztráty dat
Že zájem o využívání generativní AI narůstá, prokázala studie McKinsey, publikovaná zkraje letošního roku. Podle jejích výsledků se v posledních šesti letech míra adaptace nástrojů umělé inteligence pohybovala okolo 50 %, letos však stoupla na 72 %. Přístup k datům ze strany AI nástrojů na cloudových platformách ale vede k vyššímu riziku jejich úniku a zneužití. Společnosti dle podmínek firem jako OpenAI totiž nemohou mít nad svými daty 100% kontrolu, neboť je nástroje umělé inteligence mohou využívat pro svůj další vývoj. Ačkoli podle zprávy Summer 2023 Fortune/Deloitte CEO Survey dnes 92 % firem již s nějakou formou generativní AI pracuje, nejvíce se obávají právě bezpečnosti. Příkladem může být nedávný případ společnosti Samsung, jejíž zaměstnanci zadávali důvěrná data a zdrojové kódy do nástroje ChatGPT.
„Zkušenost s nekontrolovatelným pohybem citlivých dat má například společnost Samsung, která svým zaměstnancům povolila používat k práci nástroj ChatGPT firmy OpenAI. Ti do něj zadávali důvěrné informace jako zdrojové kódy z proprietárních aplikací nebo poznámky z interních schůzek. Jak ovšem OpenAI uvádí, veškerý obsah, který uživatelé do jeho nástrojů zadají, může být ukládán a využíván pro jejich další vývoj. Společnosti proto hledají alternativy, které jim umožňují využívat nejmodernější technologie v on-premises prostředí, kde mají nad svými daty absolutní kontrolu,“ popisuje Morávek.
![](http://roklen24.cz/wp-content/uploads/2024/10/Filip-Moravek_Founder-_-CEO-Easy-Software-scaled.jpg)
Naplánovat projekt na jedno kliknutí
Společnost Easy Software spustila čtrnáctou verzi svého globálně rozšířeného produktu Easy Redmine letos v září, který je nyní poháněn Easy AI. Firmám umožňuje, aby AI nástroje mohly využívat flexibilně jak v cloudu, tak na vlastních serverech. Zatímco v cloudových systémech využívá jazykový model společnosti OpenAI, v případě on-premises spoléhá na Llama 3.1. Svým uživatelům pomáhá zejména v každodenní práci projektových manažerů a operátorů helpdesku. Uživateli například vygeneruje na základě vstupních dat kompletní projektový plán. Operátorům helpdesku pak zjednodušuje řešení tiketů a pomáhá generovat kvalitnější odpovědi. V současné době pomáhá technologie zkracovat dobu řešení tiketu až o deset minut.
„Chceme, aby z nové verze našeho produktu měli prospěch jak příznivci cloudových technologií, tak ti, kteří se z důvodu bezpečnosti nebo interních politik musejí spoléhat na on-premises řešení. Věříme, že nová generace našeho produktu odstraní překážky, které těmto firmám v inovacích doposud bránily,“ dodává Morávek.
Easy Software nabízí adaptivní sadu pro řízení projektů a práce (APMR), která je navržena tak, aby zjednodušila každodenní práci technologických týmů zapojených do složitých projektů v rámci digitální transformace a iniciativ Průmyslu 4.0. Easy Software redefinuje technologické projekty tím, že ve svém produktu kombinuje nástroje pro řízení projektů a práce, řízení IT služeb (ITSM) a správu zdrojového kódu. Projektovým a C-level manažerům, inženýrům, IT specialistům a softwarovým vývojářům pomáhá lépe spolupracovat a přinášet hodnotnější produkty a služby. Řešení od Easy Software jsou poháněna umělou inteligencí a jsou dostupná jak na vlastním serveru, tak jako SaaS. Splňují přísné bezpečnostní standardy, včetně ISO 27001 a ISO 27017, díky čemuž jsou ideální pro společnosti, které spravují citlivá data a duševní vlastnictví. Společnost Easy Software, do níž vkládá důvěru více než 1 000 technologických týmů po celém světě, rovněž v rámci programu Pledge 1% věnuje 1 % svého zisku, kapitálu a produktů na sociálně a environmentálně prospěšné projekty.