Obce odmítají delší zkoumání lokalit kvůli jadernému úložišti

Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) dnes oznámila starostům obcí v sedmi lokalitách vytipovaných pro hlubinné úložiště vyhořelého jaderného paliva, že požádala ministerstvo životního prostředí o prodloužení možnosti jejich výzkumu o další dva roky. Obce jsou ale takovým postupem znepokojené a žádají zastavení průzkumu. ČTK o tom informoval starosta Chanovic na Klatovsku Petr Klásek, který je mluvčím Platformy proti hlubinnému úložišti.

Důvodem prodloužení průzkumu má podle Kláska být, že se SÚRAO nepodařilo v termínu do konce roku 2016, který si samo navrhlo, uskutečnit většinu naplánovaných prací. Již dříve podalo ve všech sedmi lokalitách 18 obcí a šest spolků žaloby proti stanoveným průzkumným územím. „Nedá se předpokládat, že tyto budou s prodloužením průzkumů souhlasit a čeká nás tedy nové kolo vleklých sporů,“ uvedl Klásek.

Obce jsou znepokojené tím, že stát podle nich opět mění své postupy. Ministr průmysl a obchodu Jan Mládek (ČSSD) v polovině července uvedl, že nebude usilovat o prodloužení průzkumu ve všech sedmi oblastech a chce se soustředit na lokality Horka a Kraví hora na Vysočině.

Obce prý očekávaly, že ministr nejprve představí cestu, kterou se stát bude chtít v této problematice ubírat. „Možná také jde o svéráznou odpověď starostům od ministra Mládka, který si nechal od obcí zaslat do konce září odpovědi na otázky o možné další spolupráci při vyhledávání úložiště. Na jeho reakci totiž zatím marně čekají,“ podotkl Klásek.

Platforma žádá zastavení průzkumných prací. Nejprve musí být podle ní prodiskutována a přijata nová koncepce nakládání s radioaktivními odpady, jasně definována kritéria, podle kterých bude místo pro úložiště vybíráno a také upravena legislativa, zejména přijat zákon posilující práva obcí.

„Dnešní zpráva SÚRAO opět potvrzuje letitý postoj této instituce k obcím a občanům v lokalitách – na nic se vás nebudeme ptát a rozhodovat budeme bez vás. Opět neplatí sliby, že bez souhlasu obcí se nebude dále zkoumat. Opět zajímavé načasování zásadního správního řízení do vánočních a novoročních svátků,“ dodal Klásek.

Úložiště, v němž by měly být trvale v hloubce půl kilometru uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, má v ČR vzniknout do roku 2065. O finálním umístění hlubinného úložiště má vláda rozhodnout do roku 2025. Celkové náklady na jeho stavbu a provoz mají podle dřívějších informací dosáhnout zhruba 111 miliard korun. Nyní se vyhořelé palivo ze šesti jaderných bloků ČEZ v Temelíně a Dukovanech se ukládá do meziskladů.

Průzkum potenciálních lokalit pro vybudování trvalého hlubinného úložiště jaderného odpadu se týká Čertovky na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje, Březového potoka poblíž Horažďovic v Plzeňském kraji, Magdalény na Táborsku, Čihadla na Jindřichohradecku, Hrádku na Jihlavsku, Horky na Třebíčsku a Kraví Hory na Žďársku. Obce z pěti lokalit podaly loni žalobu na stát kvůli rozhodnutí ministra životního prostředí. Ten zamítl jejich námitku proti povolení geologických průzkumů.

Povinnost zajistit bezpečné uložení radioaktivního odpadu ukládá státu atomový zákon.

Newsletter