Dolar smazal část svých zisků, obchoduje se zpět nad 1,0930 EURUSD. Koruna mírně posílila pod 25,30 korun za euro.

Obcím hrozí žaloby od úřadu, bude chtít zpět pozemky

Obcím hrozí hromadné žaloby od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), obává se Sdružení místních samospráv ČR. Problémem je zpětné vymáhání restituovaných pozemků. Novinářům to dnes řekl předseda sdružení Stanislav Polčák (TOP 09). Novelou zákona chce dosáhnout toho, aby soudy nesměly zpětně zkoumat, zda obce splnily zákonné podmínky pro nabytí majetku. Předlohou se bude v září zabývat Poslanecká sněmovna, dříve ji odmítla vláda. Rozhodující by podle novely měl být zápis v katastru nemovitostí. Úřad uvedl, že hromadné žaloby rozhodně podávat nebude.

Polčák řekl, že úřad nyní začal zjišťovat, zda obce tehdy mohly legálně nemovitosti získat. Jednou z podmínek totiž bylo, že na nich musely hospodařit. To podle Polčáka znamená, že musí nyní dokladovat, že tehdy například posekaly na daných pozemcích trávu. Podle něj však obce tyto informace nemají, po čtvrt století ani nemusí mít záznamy v archivu. Podle mluvčího úřadu Radka Ležatky nyní ÚZSVM žádné plošné dotazování nedělá. Ptá se jenom v ojedinělých případech.

Podle Ležatky jsou žaloby v posledních letech podávány hlavně ve sporných případech u pozemků pod bytovými družstvy, kdy je ÚZSVM vyzván k žalobě ze strany družstva. „V případě, že totiž rozhodnutím soudu přejde vlastnictví pozemku na stát, ÚZSVM je ze zákona předává družstvům zdarma, na rozdíl od obcí, které pozemky prodávají,“ sdělil ČTK Ležatka.

Úřad podle důvodové zprávy k novele eviduje od roku 2011 do konce loňského roku 172 soudních sporů o majetek v odhadované účetní hodnotě přes 319 milionů korun. Ve stejném období soudy pravomocně rozhodly 78 sporů, v 66 z nich byl stát úspěšný a získal zpět majetek zhruba za 152 milionů korun. Žaloby nejsou vyloučeny u dalších více než 600 nemovitostí, uvedli předkladatelé.

Pokud by předloha platila, po letošním říjnu by úřad už tyto žaloby podat nemohl. Novela by se navíc vztahovala i na nemovitosti, které už obce prodaly. Netýkala by se naopak případů, v nichž již soudy pravomocně rozhodly nebo v nichž řízení ještě neskončilo.

Vláda v červenci novelu odmítla, hlavně kvůli její retroaktivitě. „Z hlediska principů práva a zákonnosti je nepřijatelné, že prostřednictvím navržených úprav mají být zhojeny i případy, kdy do katastru nemovitostí bylo zapsáno vlastnické právo obcí, aniž byly naplněny podmínky pro takový zápis podle příslušných ustanovení zákona,“ stálo v dokumentu pro ministry. Vládní legislativci upozornili také na to, že předloha by obcím poskytla silnější ochranu jejich domnělého vlastnického práva na úkor jiných subjektů.

Newsletter