Odchod do důchodu před padesátkou: Jak si splnit sen o finanční nezávislosti?

Mladí lidé se nechtějí stát otroky své práce, chtějí dělat to, co je baví, nebo poznávat svět. I proto je stále populárnější životní styl FIRE, který umožňuje ukončit pracovní život i o desítky let dříve než obvykle. Důležitou součástí této strategie jsou dlouhodobé a diverzifikované investice. Pro ty jsou podle zakladatele Fondee Jana Hlavsy nejvhodnější burzovně obchodované fondy (ETF), jejichž hodnota se odvíjí od stovek či tisíců akcií, a snižují tak pro investora riziko spjaté s propady.

„Pracujeme, abychom pokryli všechny své výdaje a občas si dopřáli něco dobrého. Když vás práce naplňuje, je to příjemný bonus. Co ale kdyby lidé mohli svůj pracovní život zahodit už po čtyřicítce nebo padesátce? Stále více lidí se na tuto otázku ptá, a proto se téma předčasného důchodu stalo populárním i na sociálních sítích. Třeba hashtag #retireearly má na Tiktoku už přes 69 milionů zobrazení. Mladí nechtějí v práci zestárnout a zajímají se o životní styl pod akronymem FIRE,“ vysvětluje Eva Hlavsová, spoluzakladatelka investiční platformy Fondee.

Pravidla FIRE

FIRE je životní styl, který má svá pravidla. Zkratka vznikla ze slovních spojení Financial Independence (finanční nezávislost) a Retire Early (dřívější odchod do důchodu). Její zastánci extrémně šetří, investují, jak jen mohou, a snaží se budovat pasivní příjem. Podle „pravidel“ tohoto životního stylu se člověk může považovat za finančně nezávislého, když dosáhne svého čísla FIRE. K tomu lze dojít tak, že člověk vynásobí své roční výdaje číslem 25, a tím si spočítá částku, kterou potřebuje na důchod. FIRE tak představuje zabezpečení na 25 let.

Pouhým spořením z výplaty se ale většina lidí ke svému číslu FIRE nedostane. Pokud se člověk rozhodne odkládat 700 korun měsíčně po dobu 40 let, naspoří si tímto způsobem 336 tisíc korun, zatímco v případě investování stejné měsíční částky do produktů s ročním zhodnocením 7 % získá za stejnou dobu přes 1,7 milionu Kč. Proto je důležité investovat a vytvářet si pasivní příjem, lze tím totiž dosáhnout řádově vyšších částek. Kromě investování může ale člověk mít pasivní příjem i z jiných zdrojů, například z pronájmu. Cílem je samozřejmě získat nezávislost co nejdříve a poté si pohodlně užívat života.

Čím dřív, tím líp – zásadní je investovat

Podle odborníka, generálního ředitele a spoluzakladatele investiční platformy Fondee Jana Hlavsy je budování pasivního příjmu skrz investování nutnost. „Je otázka, co pro vás finanční nezávislost znamená – kolik utrácíte a kolik potřebujete k životu. Důležité je investovat peníze, které vám zbudou; na běžném nebo spořicím účtu je sežere inflace,“ vysvětluje Hlavsa.

Jak dlouho trvá cesta k finanční nezávislosti, závisí také na tom, kolik je člověk schopen měsíčně odkládat a jak brzo začne. Obecně by příznivci programu FIRE měli měsíčně odkládat 25–70 % svého příjmu, to si ale ne každý může dovolit. Právě proto je nedílnou součástí FIRE investování. „Jedná se o složený úrok, tedy složené úročení. To znamená, že čím dříve investujete, tím delší je exponenciální tempo, kterým se peníze zhodnocují.“

Ideální jsou ETF

„Lidé, kteří chtějí získat lepší představu o tom, jak vhodněji zhodnotit své peníze, mohou vyzkoušet důchodovou kalkulačku na našem webu. Pro založení účtu u Fondee stačí vložit první vklad ve výši 1 000 korun a poté může člověk investovat libovolnou částku, kdykoli bude chtít. V nabízených portfoliích jsou obsažena tzv. ETF (Exchange Traded Funds), tedy burzovně obchodované fondy, které sledují cenu tržního indexu. Tím se investor vyvaruje náhlých propadů konkrétních akcií a snižuje tak riziko,“ vysvětluje Hlavsa.

S Fondee mohou lidé investovat i bez předchozích zkušeností. Po vyplnění dotazníku platforma investorovi doporučí, do jakých portfolií peníze vložit. Výhodou je absence vstupních a výstupních poplatků. Platí se pouze správní poplatek ve výši 1,05 % ročně. Celý proces probíhá online bez papírování.

Více o Fondee

Český startup Fondee mění způsob, jak lidé uvažují o investicích. Funguje jako online služba pro jednoduché investování do fondů akcií a dluhopisů. Pomáhá zejména těm, kterým leží peníze na běžných účtech a kteří hledají snadnou a efektivní cestu jejich zhodnocení. Fondee pro ně zprostředkuje investice do fondů sdružujících akcie a dluhopisy. Registrace probíhá online, klient si jen vybere typ portfolia a zbytek už je bez starostí. Projekt v roce 2017 založili Eva a Honza Hlavsovi, kteří nabyli zkušenosti ve financích v londýnské City a chtějí lidem investování zpřístupnit. V roce 2021 získali pro svůj startup milion eur od skupiny soukromých investorů a J&T Banky, která se zároveň stala brokerem platformy. Od ledna 2022 Fondee působí také na Slovensku.

Newsletter