Pro zvýšení životní úrovně Česka doporučila Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zlepšit produktivitu práce a poskytování veřejných služeb. Vyplývá to z aktuálního Hospodářského přehledu OECD, o kterém na dnešní tiskové konferenci informoval generální tajemník OECD Ángel Gurría. Také je podle organizace potřebné zlepšit kvalifikaci pracovníků, aby jim mohly růst mzdy.
OECD ve zprávě uvedla, že situace v ČR je podobná jako v řadě dalších zemí OECD, kde růst produktivity od krize zřetelně zaostává za trendem a brání tak rychlému růstu HDP.
Dalšího růstu produktivity je přitom podle OECD možné dosáhnout posílením konkurence na tuzemském trhu, vyšší mobilitou pracovní síly a lepším řízením firem. „Růstu úspěšných firem a zániku neproduktivních podniků zřejmě brání nízká mobilita a těžkopádná pravidla úpadku,“ uvádí zpráva. Konkurenceschopnost a produktivitu českých firem podle OECD zlepší také kvalitnější zacílení vládní podpory výzkumu a vývoje.
OECD tak doporučuje zvýšit daňovou podporu podnikových výdajů na vědu a výzkum, omezit možnost průtahů insolvenčního řízení, urychlit vytvoření fondů a programů pro podporu malých a středních podniků nebo sladit daňový systém u zaměstnanců a osob samostatně výdělečně činných, tedy podnikatelů.
V případě veřejného sektoru OECD doporučuje například zlepšit nástroje a pravidla, které povedou k většímu využívání společného zadávání zakázek veřejnými institucemi, nebo vyhodnocovat investiční potřeby ve všech odvětvích jednotným způsobem.
Celkově ve zprávě OECD konstatovala, že makroekonomická situace ČR je dobrá a že stav veřejných financí je celkově uspokojivý a měnová politika napomáhá hospodářskému oživení. „Ve středním období bude nutná penzijní reforma, která zamezí tomu, aby se výdaje spojené se stárnutím staly neudržitelnou zátěží veřejných financí v případě, že snižování náhradových poměrů přestane být politicky únosné,“ uvádí OECD.
Dále organizace uvedla, že kvalita života v České republice je v mnoha ohledech vysoká. Země se totiž umisťuje nad průměrem OECD v ukazatelích celkové osobní bezpečnosti, rovnováhy práce a volného času, sociálních vazeb i vzdělání a dovedností. Naopak nejvíce za průměrem zaostává v oblasti příjmů, občanské angažovanosti a správy věcí veřejných, bydlení a zdraví.