Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) vyzvala skupinu největších ekonomik světa G20, aby zrychlila tempo reforem. Podle OECD by tím podpořila ekonomický růst v době, kdy investice slábnou a obchod stagnuje. Organizace to uvedla v pravidelné zprávě, která hodnotí, jak se vlády jednotlivých zemí snaží vylepšit situaci své ekonomiky.
OECD ve zprávě také uvedla, že pokrok v reformách loni zpomalil ve srovnání s předchozími dvěma roky. Pokles byl ještě patrnější při srovnání s obdobím těsně po vypuknutí finanční krize.
Podle zprávy OECD vyhlídky globálního ekonomického růstu v nejbližším období zůstávají nejasné. Rozvíjející se ekonomiky ztrácejí dech, světový obchod zpomaluje a oživení v rozvinutých zemí sráží slabé investice. Podle OECD je nutné uskutečnit strukturální reformy a zároveň podpořit poptávku, aby se zvýšila produktivita a tvorba pracovních míst.
Organizace má za úkol sledovat reformy v zemích G20, a pomoci tak skupině plnit sliby z roku 2014, kterými se zavázala zvýšit růst globální ekonomiky do roku 2018 o dva procentní body za pomoci série koordinovaných strukturálních změn. Podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) ale zavedené reformy zatím zvýšily růst jen o 0,8 procentního bodu.
Země skupiny G20 slíbily uskutečnit celkem 800 reforem. Jejich zavádění však pokulhává, upozornil na tiskové konferenci u příležitosti zasedání G20 šéf OECD Ángel Gurría.
„Problém je v tom, že strukturální reformy zpomalují zrovna v době, kdy by měly zrychlovat,“ uvedl Gurría. „Jsme v osmém roce po (globální finanční) krizi a zatím jsme nedosáhli čtyřprocentní rychlosti, kterou jsme měli před krizí. Rychlost, chuť a odvaha k reformám se vytratily, měli bychom je pozvednout a dělat pravý opak,“ dodal.
Tempo reforem je podle OECD všeobecně vyšší v zemích jižní Evropy, jako je Itálie a Španělsko, než v severní Evropě. Mimo Evropu se nejlépe daří zavádět reformy v Japonsku, Číně, Indii a Mexiku.