Evropská inflace klesla, rizikem je zakořeněná jádrová. Dolar zpevnil pod 1,0900 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna. Kurz testuje hranici 23,50 za euro.

Ojetých elektromobilů a hybridů je meziročně o 11,7 % víc, zatímco trh se celkově zmenšil

Medián ceny se u elektrických vozů za 7 měsíců letošního roku oproti stejnému období vloni zvýšil o 59,8 %, u hybridů o 13,2 %

Nabídka ojetých vozů na českém trhu byla za sedm měsíců letošního roku menší přibližně o 20 000 aut, než ve stejném období vloni. Naproti tomu nabídka elektromobilů a hybridů meziročně vzrostla téměř o 12 %. Elektromobilů tak bylo v nabídce o 488 více, hybridů na českém sekundárním trhu v meziročním srovnání přibylo 1 168. Celkově tak nabídka EV vozů a hybridních modelů od ledna do července čítala 7 362 aut. Vyplývá to z analýzy trhu Barometr, kterou pravidelně provádí společnost AURES Holdings, provozovatel sítě autocenter AAA AUTO a Mototechna.

Do současného dění na trhu ojetých hybridů a elektromobilů v první polovině letošního roku vstupovalo několik faktorů. Zaprvé vysoké ceny paliv, které zákazníky nutily uvažovat o úspornějších alternativách k běžným spalovacím autům, zadruhé se výrazně rozšířila nabídka EV a hybridních modelů na trhu nových aut, která se pochopitelně s mírným zpožděním přelévá i na sekundární trh. To je i jeden z důvodů, proč jsou modely s alternativním pohonem mladší a mají méně najeto, než měly v loňském roce. Otázkou je, jak se v druhé polovině roku změní chování zákazníků vzhledem k enormním cenám elektrické energie, nebo jak zareagují na oznámení některých provozovatelů nabíjecích bodů, kteří dosud bezplatné nabíjení zpoplatní,“ říká Petr Vaněček, provozní ředitel společnosti AURES Holdings, která provozuje sítě autocenter AAA AUTO a Mototechna v České republice.

I když elektromobilů a hybridů v nabídce ojetin neustále přibývá, zatím stále tvoří pouze 1,09 % z celkového počtu nabízených ojetin. Za 7 měsíců jich bylo v nabídce 7 362, ale celková nabídka všech ojetin na trhu byla 701 810 vozů. Ve stejném období vloni tvořily modely s alternativním pohonem jen 0,89 %. U hybridů stále naprosto dominuje Toyota a její luxusní značka Lexus, která zabírá 8 míst v TOP 10. U EV vozů je TOP 10 rozmanitější. Stále vede BMW i3, ale na druhé a třetí místo se dostala značka Tesla s modely S a 3. Naopak z TOP 10 zmizela například Škoda Citigo iV, která byla ještě vloni na druhém místě.

Skupina AURES Holdings letos slaví již 30 let na trhu. Provozuje síť téměř šedesáti poboček v České republice, na Slovensku, v Polsku, v Maďarsku, v Německu a v Nizozemsku. Za dobu své existence obsloužila již přes 2,7 milionu zákazníků. Skupina prodá ročně 90 000 vozů a je tak největším prodejcem ojetých aut ve střední a východní Evropě. Prodává také zánovní vozy pod obnovenou značkou Mototechna. Na západních trzích působí prostřednictvím společnosti Driverama. Společnost AURES Holdings se pravidelně umisťuje v žebříčcích CZECH TOP 100 a Českých 100 nejlepších. Pro roky 2017 a 2018 byla držitelem prestižního ocenění Superbrands a umístila se na 2. místě v celoevropské soutěži European Business Awards 2016/2017. Generální ředitelka a předsedkyně představenstva AURES Holdings Karolína Topolová se v roce 2020 umístila v anketě Top Ženy Česka na 1. místě v kategorii manažerek a vloni v tomto žebříčku vstoupila do Síně slávy. Skupinu vlastní britsko-polský investiční fond Abris Capital Partners.

Newsletter