Vodní elektrárna Lipno podstupuje největší opravy za 55 let svého provozu. Modernizace a ekologizace soustrojí bude stát 200 milionů korun. Účinnost elektrárny se zvýší o čtyři procenta a roční produkce o čtyři miliony kWh elektřiny. Ročně tak dá Lipno elektřinu další tisícovce jihočeských domácností. ČTK to řekl tiskový mluvčí ČEZ pro obnovitelné zdroje Martin Schreier.
Vodní elektrárna Lipno má dvě soustrojí – TG1 a TG2. TG2 pracuje po nutné odstávce opět na plný výkon, druhé soustrojí technici kompletně opravují. Rekonstrukce soustrojí TG1 začala v listopadu 2015 a stále pokračuje. Soustrojí TG2 už bylo modernizováno v letech 2012 až 2014.
Porucha horního vodícího ložiska generátoru vyřadila tuto část elektrárny z provozu a donutila energetiky a vodohospodáře v uplynulých měsících vypouštět z jezera do říčního koryta více vody, než činí takzvaný sanační průtok o objemu 1,5 metru krychlového za sekundu.
Investice do soustrojí TG1 dosáhne zhruba 200 milionů korun. Zhotovitelé, kteří vzešli z veřejné soutěže, jsou ČKD Blansko Engineering pro strojní část projektu, společnost 1. Servis Energo pro generátor a firma ZAT pro elektropráce a řídicí systém.
Vodní elektrárny ČEZ přispívají ke stabilizaci energetické soustavy. Již dříve modernizovaná soustrojí a nové technologie zajišťují lepší fungování například elektráren v Kamýku, Slapech, Mohelnu, Vraném nad Vltavou a přečerpávacích vodních elektráren Dalešice a Štěchovice.