Evropské i americké výnosy klesají. Euro se po včerejším posílení obchoduje nad 1,1070 EURUSD. Koruna se obchoduje nad 25,10 za euro. Proti dolaru zpevnila pod 22,70.

Osborne: Čína zůstává i přes pomalejší růst globálním motorem

Britský ministr financí George Osborne čínské ekonomice i přes zpomalování růstu věří. Čína podle něj prochází nezbytnou transformací, zůstává ale hlavním tahounem globálního hospodářského růstu, řekl Osborne na počátku své pětidenní cesty po druhé největší ekonomice světa.

„Čína prochází vysoce nezbytnou a obtížnou transformací, která je klíčem k tomu, aby její ekonomika mohla dál vytvářet dobrá pracovní místa a zvyšovat životní úroveň 1,3 miliardy obyvatel,“ citovala Osborna agentura Reuters. „Myslím, že bych Číně vzkázal, pokračujte v reformách, pokračujte ve změnách, které děláte,“ dodal ministr.

Série nepříznivých údajů z čínské ekonomiky spolu s divokým kolísáním na čínském akciovém trhu a překvapivou srpnovou devalvací jüanu vyvolaly na světových finančních trzích otřesy a obavy z toho, že ekonomika Číny zpomaluje více, než se čekalo. Investoři se bojí, že letos ekonomika nedosáhne plánovaného sedmiprocentního tempa růstu.

Loni růst čínské ekonomiky zvolnil na 7,3 procenta, což byl její nejslabší výkon za téměř čtvrt století. Čínští vůdci pokračují v liberalizaci a jejich strategickým cílem je přeorientovat zemi z dosavadního nadměrného zaměření na průmysl a vývoz směrem ke službám a domácí spotřebě. Tuto transformaci bude podle nich provázet určité zpomalování růstového tempa.

„Pokud se podíváme na Čínu z širšího pohledu, tak i když neporoste dvoucifernými tempy jako kdysi, stále v příštích pěti letech zvýší výkon v objemu, který bude odpovídat nejméně velikosti celé britské ekonomiky. Takže zůstane i v budoucnu obrovským zdrojem budoucího globálního růstu,“ uvedl Osborne.

Příští měsíc přijede na návštěvu Británie čínský prezident Si Ťin-pching. Čína navzdory vzájemným neshodám v otázce lidských práv a bývalé britské kolonie Hongkongu oceňuje důraz Británie na volný obchod a otevřenost vůči investicím. Londýn má velký zájem o přilákání čínských bank a o zahraniční obchodování s jüanem, aby posílil svou pozici světového finančního centra.

„Na západě není ekonomik, která by byla čínským investicím otevřená tak jako Spojené království,“ uvedl Osborne. „Získáváme více čínských investic než Německo, Francie a Itálie dohromady,“ dodal.

Newsletter