Evropské i americké výnosy klesají. Dolar oslabil nad 1,0670 za euro. Koruna ve ztrátě nad 25,25 za euro.

Osm zemí vyzvalo k bezodkladným akcím v odvětví ocele

Spojené státy a sedm dalších zemí vyzvaly k bezodkladným akcím, které by vyřešily globální nadprodukci ocele. Výzva přichází krátce poté, co se Čína a další přední producentské země nedohodly na opatřeních k vyřešení krize v odvětví.

Zástupci USA, Kanady, Evropské unie, Japonska, Mexika, Jižní Koreje, Švýcarska a Turecka se ve společném prohlášení zveřejněném v noci na dnešek americkým ministerstvem obchodu shodli, že naléhává je restrukturalizace v ocelárenském odvětví, která musí být řízena trhem. Odsouhlasili rovněž, že vlády by neměly poskytovat finanční pomoc nebo další podpory trvale ztrátovým ocelárnám nebo podporovat rozšíření kapacity.

Ministři a obchodní zmocněnci z více než 30 zemí v pondělí o stavu ocelářského průmyslu jednali v Belgii. Dospěli ale pouze k závěru, že je třeba rychle a strukturálním způsobem vyřešit nadměrnou kapacitu v odvětví. Washington tvrdí, že za neúspěch jednání může Čína a že Peking musí snížit nadměrnou výrobu nebo bude čelit obchodním sankcím dalších zemí. Čína však tvrdí, že již podnikla dost kroků na omezení kapacity.

Čína je největším výrobcem a vývozcem ocele na světě, ale také pátým největším dovozcem. Loni koupila 13,57 milionu tun ocele.

Produkce ocele v Číně minulý měsíc stoupla na nový rekord. Růst cen a zisků přiměl některé ocelárny znovu otevřít nebo obnovit produkci.

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj uvádí, že celosvětová kapacita výroby ocele loni činila 2,37 miliardy tun. Pokles produkce však ukazuje, že kapacita byla využita jen z 67,5 procenta. V roce 2014 to bylo 70,9 procenta.

Problémy s nadprodukcí cítí hlavně Británie, kde největší místní producent Tata Steel oznámil, že se plánuje stáhnout ze země. To ohrožuje 15.000 pracovních míst. Minulý týden vyrazilo do ulic více než 40.000 zaměstnanců německého ocelářství, aby protestovali proti dumpingu z Číny, napsala agentura Reuters.

Newsletter