Bank of Japan ponechala sazby beze změny, kurz jenu oslabil nad 156,00 USDJPY. Dolar odevzdal včerejší zisky po nad očekávání vyšší inflaci a obchoduje se zpět nad 1,0700 za euro. Koruna dnes krátce zpevnila pod 25,10 za euro.

Osvětlení za korunu snižuje spotřebu elektřiny a zatížení obecní pokladny

Projekt Osvětlení za korunu, který umožňuje obcím modernizovat veřejné osvětlení bez zatížení obecní pokladny, ušetřil za půldruhého roku od svého startu obcím v průměru 78 % elektrické energie a někde i více. Největší zájem o něj zatím měli na Plzeňsku (8 obcí), Bruntálsku (6) a Kutnohorsku (3),  dále na Chrudimsku a Jesenicku (rovněž po 3 v každém okrese). Zájem o Osvětlení za korunu, které dodává společnost ČEZ Energetické služby, dceřiná firma ČEZ ESCO, trvá i v letošním roce. Již dříve ho projevily i některé středočeské obce. Osvětlení za korunu tak bylo zrealizováno v Červených Janovicích, Kácově, Třebešicích (vše okres Kutná Hora) a Klášterní Skalici (okres Kolín).

Energetici vyměnili v 38 obcích celkem 6 034 svítidel, jejichž souhrnná spotřeba se snížila z 2 189 MWh na 481 MWh, tedy o 78 procent. Nápad energetiků se stal hitem hlavně v menších obcích, kde starostové vzhledem k současné ekonomické situaci obrací každou korunu dvakrát. Díky nulovým pořizovacím nákladům mohou investovat do jiných potřebných věcí, zároveň ušetří na provozních nákladech.

Obce si svítidla nekupují, ale pronajímají. ČEZ Energetické služby hradí všechny náklady na rekonstrukci osvětlení z úspor, které přináší výměna starého drahého systému za nový, moderní a úsporný. „Po pěti až deseti letech pronájmu, kdy se staráme také o servis svítidel, přejde osvětlení do majetku obcí a ty pak budou samy profitovat z nižší spotřeby,“ říká generální ředitel společnosti ČEZ Energetické služby Rostislav Díža. Životnost dodávaných svítidel je 80 až 100 tisíc hodin, což je při běžném provozu osvětlovací soustavy 20 až 25 let.

Zajímavá je také technická stránka investice. Ve většině malých obcí dosluhují výbojková svítidla se sodíkovými zdroji, které jsou nákladná na provoz, osvětlují celé okolí a zároveň mají nižší účinnost a zkreslují barvy. Naopak moderní LED svítidla, která energetici instalují, svítí přímo jen tam, kde je to potřeba, a navíc se intenzita jejich svícení dá regulovat, například v noci v době nižší intenzity dopravy, až na 50 procent původního příkonu, což opět snižuje náklady. „V některých obcích, které si nové veřejné osvětlení pořídily, klesla spotřeba elektrické energie dokonce více než o 80 procent, a to bez nutnosti počáteční investice,“ upřesňuje Rostislav Díža.

Osvětlení za korunu mají ve Středočeském kraji například v Červených Janovicích, kde bylo nahrazeno 128 starých výbojkových svítidel, které měly spotřebu 55,35 MWh ročně, za nové s celkovou současnou spotřebou  9,84 MWh. V Třebešicích  došlo k výměně  67 starých svítidel, jejichž spotřeba byla zhruba 15,8 MWh ročně. Nové nasvícení ji snížila na necelých 6.39 MWh za rok. Také v obci Kácov zaznamenali nemalou úsporu, když zde nechali vyměnit 255 pouličních lamp za moderní LED svítidla. Zde spotřeba elektrické energie klesla ze 109,32 na 28,06 MWh ročně. Klášterní Skalice má nyní 24 nových svítidel, přičemž z původní spotřeby 10,7 MWh jsou zde nyní na 2,036 MWh ročně.

Sečteno a zprůměrováno: roční úspora činí v těchto středočeských obcích zhruba 75 procent. Ovšem v Červených Janovicích a Klášterní Skalici se fakticky dostanou nad 80 procent.

Další informace o Osvětlení za korunu na www.cez.cz, www.cezesco.cz, www.cez.cz/es.

Newsletter