Fed snížil sazby o 50 bodů. Dolar oslabil, poté zpevnil, a dnes se obchoduje tam, kde před Fedem, tj. nad 1,1110 za euro. Americké výnosy rostou. Koruna se obchoduje pod 22,60 za dolar a pod 25,10 za euro.

Photon Energy uvádí dluhopisy na pražskou burzu

Globální hráč v solární energetice Photon Energy dnes uvádí svůj korunový 6% dluhopis k obchodování na trhu Free Market Burzy cenných papírů Praha (BCPP). Dluhopis s měsíční výplatou tak byl zalistován na tuzemském trhu tři týdny po zahájení veřejné nabídky. Emisní cena pro obchodování na burze byla stanovena na 100 % nominální hodnoty dluhopisu. Během následujícího roku bude dále možné dluhopisy upsat přímo u Photon Energy.

Společnost Photon Energy zahájila dne 24. listopadu 2016 v České republice veřejnou nabídku 6% dluhopisu o celkovém cílovém objemu 1.050 milionu Kč. Nominální hodnota dluhopisu je 30 tisíc Kč, splatnost sedm let a kupon je vyplácen s měsíční frekvencí. Počínaje 12. prosincem 2016 jsou dluhopisy volně obchodovatelné na burze, což zajišťuje předjímanou výhodu každodenní likvidity. Dluhopis uvedených parametrů tím představuje zcela inovativní investiční příležitost pro drobné investory.

„Kombinace měsíční výplaty úroku a možnosti obchodovat s dluhopisem na pražské burze z něj činí unikátní investiční instrument s dlouhodobým horizontem. Ten, doufejme, uspokojí poptávku tuzemských investorů, kteří v prostředí přetrvávajících nízkých úrokových sazeb hledají investiční příležitosti s atraktivním výnosem,“ uvedl Georg Hotar, generální ředitel Photon Energy.

Investoři mohou ještě celý následující rok upsat dluhopis přímo u emitenta. Dluhopis je k upsání právnickým a fyzickým osobám s bydlištěm v České republice. Dluhopisy budou v dohledné době také obchodovatelné v RM-Systému.

Z prostředků emise korunových dluhopisů chce Photon Energy financovat výstavbu projektů dvou solárních elektráren v Austrálii, dosahujících celkového výkonu 34 MWp. Konkrétně se jedná o projekt ve městech Leeton a Environa ve státě Nový Jižní Wales. Společnost očekává, že by do poloviny roku 2017 mohla získat všechna potřebná povolení a začít s výstavbou. Celková roční výroba elektřiny je plánována na cca 55 GWh, tedy v objemu pro odhadovaných 9.500 domácností. Obě elektrárny by navíc pomohly ušetřit téměř 50 tisíc tun CO2 ročně.

„Výnosem z emise chceme podpořit expanzi našeho portfolia v Austrálii, která je jako nejslunnější kontinent světa pro solární elektřinu mimořádně vhodná a kde jako společnost působíme již od roku 2011. Austrálie nabízí vhodné podmínky pro podnikání v solární energetice, jelikož klade velký důraz na pokrytí nárůstu spotřeby elektřiny z alternativních zdrojů, a solární energie je na tamním trhu konkurenceschopná bez státní podpory,“ dodal CEO Hotar.

Korunový dluhopis Photon Energy představuje pro české investory v pořadí druhou možnost investice do této společnosti, která v říjnu letošního roku uvedla na trh Free Market BCPP své akcie. V roce 2013 společnost úspěšně vydala 5letý, v eurech denominovaný dluhopis v Německu, který je obchodován na frankfurtské a vídeňské burze. Trend posilující finanční výkonnosti společnosti a historie již 14 vyplacených kvartálních kuponů přispěly k vysoké cenové stabilitě tohoto dluhopisu, který se nyní obchoduje nad svou nominální hodnotou.

Newsletter