Počet inovativních firem v Česku roste. Na portálu StartupJobs se od ledna zaregistrovalo tři sta nových firem

Na StartupJobs se od ledna 2023 zaregistrovalo tři sta nových firem. Po letní čistce dlouhodobě neaktivních firem tak portál opět překonal hranici tří tisíc inovativních společností. Nejčastěji přes něj hledají talenty technologicky zaměřené firmy, následují je společnosti z oblasti služeb a e-commerce. Každá aktivní firma vystaví v průměru dvě nabídky měsíčně. Z celkového počtu 3 175 registrovaných firem na StartupJobs jich aktuálně hledá pracovníky necelých 15 %.

Poměr inzerující_registrované

České inovativní firmy letos zatím vystavily 6 177 nabídek. Nejčastěji na StartupJobs inzerují technologické firmy (12 %), následované firmami z oboru služeb (8,7 %), třetí největší skupinu tvoří e-commerce (6,3 %). Do popředí se také letos dostávají firmy, které se věnují moderním oborům – umělé inteligenci (2,9 %) a IT bezpečnosti (2,8 %).

„Registrovaných firem na StartupJobs konstantně přibývá, přestože jsme přes léto pročistili databázi od tisícovky těch dlouhodobě neaktivních. Nyní jsme tak opět překonali hranici tří tisíc firem, které u nás hledají nebo plánují hledat nové kolegy. Letošní přírůstek dvou stovek firem považuji za důkaz toho, že česká ekonomika se pomalu zotavuje ze zpomalení a má nakročeno k tomu, být v blízké době opět velmi vitální,“ komentuje Filip Mikschik, zakladatel a CEO StartupJobs.

Ne každá registrovaná firma inzeruje

Měsíčně letos v průměru inzerovalo 16,3 % ze všech registrovaných firem. V srpnu alespoň jednu nabídku vystavilo 449 firem, tedy necelých 15 % z 3 175 společností na StartupJobs, což znamená pokles o 20 p. b. oproti lednu, kdy inzerovalo 567 firem. Nejméně letos inzerovaly firmy v červenci, kdy z 2 991 registrovaných firem vystavilo nabídku 414, tedy necelých 14 %. To podle dat StartupJobs odpovídá poklesu, který každoročně nastává v létě v hlavní sezoně dovolených.

„Pokles inzerce je reakcí firem na současnou ekonomickou situaci a všeobecnou opatrnost a nejistotu ohledně dalšího vývoje. Zároveň máme v portfoliu malé firmy, které nehledají lidi konstantně, ale spíše nárazově, klidně jen jednou za rok. Pro nás je důležité být partnerem právě i těmto firmám,“ komentuje Filip Mikschik, zakladatel a CEO StartupJobs.

Hranici tisíce registrovaných firem překonal portál StartupJobs v roce 2019, kdy aktivně inzerovalo 28 % z nich. Milník dvou tisíc registrovaných subjektů překonal portál StartupJobs v červnu roku 2021, kdy své nabídky vystavilo necelých 30 % z nich. Historicky nejvíce společností inzerovalo v lednu minulého roku, kdy alespoň jednu nabídku vystavilo 670 firem. V průměru pak vloni inzerovalo 21,3 % registrovaných firem.

Dvě nabídky za měsíc

Data StartupJobs poukazují na aktuální trend poklesu průměrného počtu pracovních pozic, které se firmy snaží obsadit. V přepočtu na jednu firmu došlo letos k poklesu z lednového průměru 2,05 nabídky na současných 1,81. Historicky největší boom v měsíčním průměru počtu vystavených nabídek zaznamenal portál StartupJobs v červnu roku 2019, kdy firmy inzerovaly 2,43 nabídky. Na podobné výši se průměr držel až do roku 2020, kdy i vlivem pandemie došlo k propadu vystavených nabídek na dubnových 1,96. Od té doby trend pozvolna vzrůstal až do března roku 2022, který zaznamenal v tomto smyslu absolutní vrchol s průměrnými 2,59 nabídkami.

„Dvě nabídky za měsíc se mohou zdát málo. Nové kolegy totiž přes náš portál doteď hledaly převážně startupy, mnohdy teprve ve svých začátcích, které nenabírají tak často a v takové míře, zvláště v letošním roce, kdy přísun investičních peněz do startupů poklesl. V současnosti však otevíráme inzerci i větším firmám, takže věříme, že průměrný počet vystavených nabídek se bude postupně zvyšovat,“ uzavírá Mikschik.

StartupJobs je největší česká platforma propojující startupy s lidmi, kteří se chtějí posouvat vpřed.

Newsletter