Check Point analyzoval kyberútoky a malwarové rodiny používané k útokům na podnikové sítě v České republice. Alarmující je zejména neustálý nárůst kyberútoků.
Pokud se podíváme, odkud nejčastěji pochází kyberútoky na české cíle, na prvním místě je USA následované Německem. Výrazné procento útoků pochází přímo z České republiky, která se tak mezi všemi zeměmi umístila na třetí pozici, top 5 útočících zemí uzavírá Nizozemí s Francií.
Žebříček Top 5 malwarových rodin útočících na podnikové sítě doznal v březnu zajímavých změn. Sílu a vzestup potvrzuje ransomware, který bude i v roce 2017 jednou z hlavních hrozeb. V českém žebříčku je ransomware na 1. místě (Cryptowall) a na 4. pozici (Cryptolocker), zatímco v únoru byl Cryptowall číslo 2 a Cryptolocker se nedostal ani do Top 10. V březnu skončil na třetí pozici rootkit HackerDefender a oproti únoru se posunul vzhůru o jednu příčku. Po tři čtvrtě roce se do českého žebříčku Top malwarových rodin vrací na 3. místě exploit kit Magnitude EK a nově se až na 5. příčku vyhoupl backdoor GhOst, který je zaměřený na platformu Windows a jeho cílem je vzdáleně ovládat infikovaný počítač.
Tradiční zbraní útočníků je i zneužívání webových stránek. V 1. čtvrtletí roku 2017 bylo aktivních přes 830 škodlivých českých webových stránek (s doménou .cz).
“Kyberhrozby se neustále vyvíjí a jakýkoli výpadek techniky nebo únik dat mohou mít fatální důsledky. Ohroženy jsou všechny organizace bez ohledu na velikost nebo lokalitu a je potřeba reagovat na nové trendy. Nestačí používat jen běžná bezpečnostní řešení, to by měl být absolutní základ a samozřejmost, ale v současném světě je nutné nasadit i preventivní technologie, jako jsou například emulace a extrakce hrozeb,” říká Daniel Šafář, Country Manager pro Českou republiku a region CZR ve společnosti Check Point Software Technologies