Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Počet nahlášených zločinů z nenávisti po referendu prudce vzrostl

O více než 400 procent vzrostl v týdnu po referendu o setrvání v Evropské unii počet zločinů z nenávisti, které lidé v Británii policii nahlásili prostřednictvím on-line formulářů. Mezi hlášenými trestnými činy bylo i několik xenofobních útoků, informovala dnes agentura Reuters s odvoláním na policii.

Vyplnění on-line formuláře je v Británii jedním z možných způsobů, jak nahlásit policii trestný čin. Zločinů z nenávisti tímto způsobem lidé v Británii od minulého čtvrtka, kdy se konalo referendum o setrvání země v evropském bloku, nahlásili celkem 331. Týdenní průměr před referendem přitom činil 63 činů, uvedla mluvčí policie Sara Thorntonová.

Zveřejněná data podle agentury Reuters potvrzují informace o množících se útocích proti muslimům a občanům zemí střední a východní Evropy. Řada Britů v referendu hlasovala pro odchod země z Evropské unie, neboť si přeje omezení imigrace do své země.

„Byla jsem šokovaná a znechucená některými případy rasových útoků a útoků proti imigrantům, které byly tento týden nahlášeny,“ uvedla Thorntonová. Migranti a lidé s jinou barvou pleti podle ní hlásí slovní útoky, xenofobní komentáře na sociálních sítích, protiimigrační letáky, ale i fyzické útoky.

Kritici kampaně za odchod Británie z EU obviňují některé představitele protiunijního tábora, že rozdmýchávali xenofobní a rasistické nálady. Premiér David Cameron ve středu slíbil, že se vypořádá s projevy národnostní a rasové nesnášenlivosti. Na úterním summitu požádal britského premiéra také předseda české vlády Bohuslav Sobotka, aby vláda Spojeného království učinila maximum proti šíření nevraživosti, která je po referendu v Británii patrná.

Newsletter