Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Podíl eura na světových devizových rezervách klesl nejníž za 12 let

Podíl amerického dolaru na devizových rezervách světových centrálních bank v posledním čtvrtletí loňského roku dál rostl, kdežto podíl eura sestoupil na nové minimum za 12 let. Celkově se rezervy ve světě druhé čtvrtletí za sebou snížily z rekordu dosaženého loni na jaře. Plyne to z údajů, které dnes zveřejnil Mezinárodní měnový fond (MMF).     

Podíl dolaru na takzvaných alokovaných rezervách, o nichž MMF přesně ví, kde jsou, stoupl na 62,9 procenta ze 62,4 procenta v předešlém čtvrtletí. Objem dolarů umístěných v rezervách se ale kvůli celkovému poklesu rezerv snížil o zhruba 30 miliard na 3,826 bilionu dolarů. Celkový objem alokovaných rezerv klesl o 1,6 procenta na 6,085 bilionu USD.     

Podíl eura v rezervách sestoupil na 22,2 procenta ze 22,6 procenta ve třetím čtvrtletí. Rezerv v evropské měně držely centrální banky nejvíce v roce 2009, kdy její podíl vystoupal až na 28 procent. Od té doby ale kvůli obavám z evropské dluhové krize výrazně klesal, vesměs ve prospěch amerického dolaru.     

Loňský propad eura v rezervách odrážel pokles jeho hodnoty vůči dolaru, ale také všeobecný odchod správců rezerv od evropské měny. Reagovali tím na to, že Evropská centrální banka (ECB) loni zdražila držení eur tím, že snížila jednu ze svých úrokových sazeb do záporného pásma, a nyní v uvolňování své měnové politiky dál pokračuje, řekli analytici agentuře Reuters.     

Celkový objem globálních devizových rezerv se v minulém čtvrtletí snížil o 1,4 procenta na 11,6 bilionu USD. Jsou zde započítány i takzvané nealokované rezervy, o nichž MMF s jistotou neví, která centrální banka je drží, vesměs se však přisuzují Číně. Objem této kategorie rezerv MMF vyčíslil na zhruba 5,5 bilionu dolarů. 

Newsletter