Vedoucí představitelé kampaně pro setrvání Británie v EU bojují před čtvrtečním referendem nejen se svými protivníky, ale i s tím, že nejsou v očích voličů dostatečně důvěryhodní. V rozhovoru s ČTK to řekl politolog z Londýnské ekonomické školy Simon Hix. Pokud by zvítězil brexit, předpokládá, že by na to víc doplatila EU než Británie.
Slíbit referendum před loňskými volbami bylo od premiéra Davida Camerona velmi krátkozraké a svým způsobem arogantní, řekl Hix. „Prostě předpokládal, že může dát na stůl seznam požadavků, zbytek EU mu dá, co chce a on snadno vyhraje referendum. Jsme přece Británie. Nikdy nepodceňujte aroganci britských premiérů.“
Ale teď nemůže vést proevropskou kampaň. „Nemůže říci o unii nic pozitivního, protože by mu nikdo nevěřil. Po deset let byl euroskeptik,“ zdůraznil.
Cameron se tak zaměřuje na negativní ekonomické důsledky brexitu. Ale tomu kampaň Leave (Odejít) snadno oponuje pozitivním tvrzením, že důvěřuje Británii a jejímu potenciálu. A především Cameron a ostatní nemají, co říci k imigraci, která je klíčovým tématem referenda a která vede k tlaku na pracovníky s nízkými mzdami, přetěžuje služby a zvyšuje cenu bydlení, řekl Hix.
Podle něj by ani vystoupení z EU nevedlo k většímu omezení imigrace, která loni dosahovala asi 350.000 lidí. Ale kampaň Remain (Zůstat) ani neříká, jak by řešila důsledky migrace – museli by vydávat víc peněz na školy, na nemocnice, na stavbu bytů, řekl Hix. „Ale nic z toho nedělala konzervativní vláda doteď, proč by někdo měl věřit, že s tím teď začnou.“
Podle něj je „zoufalý“ i předák labouristů Jeremy Corbyn. „Když prohrajeme referendum, myslím, že to bude hlavně kvůli němu“ řekl. Nechtělo se mu vést kampaň pro EU, aby to nevypadalo, že labouristé podporují Camerona, a především proto, že velká část jejich voličů trpí zmíněnými důsledky vysoké imigrace.
„Tihle lidé říkají: Možná je to dobré pro vás v Londýně, máte laciné chůvy, uklizečky, zedníky a číšníky, ale pro mě to dobré není,“ dodal politolog. Jsou to legitimní obavy „a je dobře, že jsme tyto věci slyšeli“.
Podle něj nynější debata odráží nové rozdělení v britské politice. „Nejde o Evropskou unii. Ale o rozdíl mezi těmi, kdo zůstali pozadu, a mezi elitou. Toto rozdělení je i v dalších západoevropských demokraciích a v Británii je v Konzervativní i v Labouristické straně,“ zdůraznil.
Mezi toryi tak byli takto ponecháni stranou starší venkovští voliči, podle nichž se země dramaticky a příliš rychle změnila. U labouristů jsou to zaměstnanci s nízkými příjmy, kteří trpí nejen vysokou imigrací, ale i škrty ve veřejných výdajích, řekl Hix.
Pokud vyhraje brexit, má větší obavy o kontinentální Evropu, než o Británii. „Budeme v pohodě i venku. Možná budeme trochu chudší, můžeme mít jiné problémy, (finanční středisko) City se může zhroutit, mohou se propadnout ceny bydlení, což by pro mě bylo dobré. Ale jsme bohatá země, která obchoduje se světem,“ řekl. Obavy ve mě vyvolává riziko pomalého rozkladu evropského projektu, obzvlášť v době, kdy se Rusko snaží zvětšit svůj vliv, zdůraznil