Podle britského ministra zahraničí Philipa Hammonda Londýn nic nenutí k tomu, aby okamžitě aktivoval článek 50 unijní smlouvy, který se týká vystoupení z Evropské unie. Řekl to dnes v rozhovoru, který poskytl televizi ITV v souvislosti se čtvrtečním referendem, v němž se většina hlasujících Britů vyslovila pro odchod z EU.
„Nic nás nenutí, abychom aktivovali článek 50 v nějaké konkrétní době,“ uvedl Hammond. „Premiér (David Cameron) jasně řekl, že toto bude rozhodnutí, které učiní nový ministerský předseda po převzetí moci,“ dodal.
Z řad vedoucích unijních představitelů – jako po sobotní schůzce v Berlíně ministrů zahraničí šesti zakládajících zemí evropských společenství – zazněly po referendu výzvy, aby Británie zahájila jednání o odchodu co nejdříve.
David Cameron v pátek oznámil, že po vítězství zastánců brexitu v referendu skončí v premiérské funkci k říjnu. Dal přitom najevo, že spustit rozhovory o vystoupení podle článku 50 unijní smlouvy by měl teprve až jeho nástupce.
Hammond, který stál v kampani před referendem na straně stoupenců setrvání v EU, v rozhovoru poskytnutém ITV uvedl, že nebude po Cameronově odchodu usilovat o vedení Konzervativní strany ani o funkci premiéra.
Ministr také vyjádřil pochybnosti nad tvrzením odpůrců setrvání v unii, že se Británii po výsledku referenda, jaký byl, podaří udržet přístup na společný unijní trh a přitom prosadit plnou kontrolu nad migrací z členských zemí EU.
„Ti, kteří říkají, oni potřebují víc nás než my je, nebojte se, umožní nám kontrolovat migraci z EU při zachování přístupu k společnému trhu, se prostě mýlí,“ zdůraznil Hammond. „Nedokážeme vyjednat kontrolu migrace z EU a zároveň plný přístup na společný trh“.