Pojistka před vyděrači. Proti ransomware útokům představuje ČMIS nové zálohovací řešení, data umí nahodit do hodiny

Podle dat společností SonicWall a Acronis ročně proběhne až 623 milionů ransomware útoků, které firmy ročně stojí desítky miliard dolarů. Technologická společnost ČMIS posiluje ochranu dat svých klientů a přichází s pokročilým zálohováním on-premise systémů a dat do datového centra ČMIS. To zajišťuje, že jsou zálohovaná data klienta v bezpečí před útokem mimo jeho firemní IT infrastrukturu. ČMIS navíc garantuje, že svá data klient může mít k dispozici do hodiny. Za tímto účelem na svých serverech vyhradila 500 terabytů volného úložiště, které díky kompresi a pokročilé deduplikaci pojme až jeden petabyte dat. Navíc díky tzv. Hardened Repository (zabezpečenému úložišti) brání potenciálnímu přístupu útočníka k uloženým datům, a to i v případě fyzického přístupu k serverům.

„Uvedením nové služby reagujeme na přibývající počet útoků ransomwarem, který pozorujeme v tuzemsku i globálně. Například podle společnosti Acronis byla ransomware útoku za poslední rok vystavena až pětina českých firem. Plynulý chod je ale pro fungování většiny našich klientů zásadní. Proto naše nové zálohovací řešení funguje tak, že klient má data standardně dostupná u sebe, ale přes virtuální most je uchováváme také u nás. Data zálohovaná na našich serverech navíc nejsme schopni mazat nebo jakkoli upravovat, ale garantujeme jejich poskytnutí do hodiny. Tak zajistíme, že i v případě útoku na IT systém klienta může jeho byznys zase běžet,“ vysvětluje Václav Svátek, generální ředitel a zakladatel ČMIS.

Společnost k tomuto řešení primárně používá software Veeam Backup & Repository, konektory jsou ale dostupné i pro další oblíbené zálohovací nástroje. Veeam Backup umožňuje funkci tzv. Hardened Repository, díky které se k datům klienta nedostane ani ČMIS jako provozovatel zálohovacího serveru. K zálohování klientských dat ČMIS zpočátku uvolňuje 500 terabytů úložiště, které díky kompresi a pokročilé deduplikaci pojme až jeden petabyte dat. Nutnost zálohování dat odráží skutečnost, že proti ransomware útokům neexistuje jednoduchá a efektivní obrana. Mezi roky 2020 a 2021 přitom počet takových útoků podle SonicWall narostl až o polovinu.

Podcenění může vyjít draho

Jak zranitelná může firma být v případě ransomware útoku, ukázal případ společnosti Garmin, které v důsledku napadení v srpnu 2020 několik dnů nefungoval oficiální web ani zákaznická podpora. Tehdy byla nakonec firma nucena zaplatit útočníkům výkupné v odhadované výši 10 milionů dolarů. Celková škoda na byznysu společnosti samozřejmě přesahovala částku výkupného.

„Stoprocentní ochrana před ransomwarem je samozřejmě složitá a nelze ji vždy zajistit. Jsme ale schopni za výhodných podmínek zaručit, že svá data budou mít klienti i v případě útoku rychle k dispozici. Navíc zálohování dat je mnohem levnější než záchranné kroky, za které firma zaplatí v případě podcenění této hrozby,“ uzavírá Svátek.

Více o ČMIS

Technologická společnost ČMIS, která patří k největším českým hráčům na poli hostingu, cloudových a serverových řešení, dokáže svým zákazníkům zajistit, že jejich e-shopy nespadnou a fungují hladce i během špičky, takže nepřijdou o své tržby kvůli výpadkům. Mezi hlavní služby patří hosting aplikačního prostředí pro účetní a obchodní systémy, dále hosting databází, úložišť a privátní cloud pro velké e-commerce hráče, jako jsou Rohlík.cz či Shoptet. V neposlední řadě poskytuje jako Microsoft direct partner klientům nejlevnější licence pro aplikace Microsoftu.

Newsletter