Pojišťovny: Možné ztráty z kybernetických útoků 5,4 mld. Kč ročně

Riziko počítačových útoků celosvětově stoupá, v Česku to může být ročně až 1,7 milionu kybernetických útoků s možnými ztrátami až 5,4 miliardy korun. Vyplývá to z propočtů České asociace pojišťoven. Policie ČR loni šetřila 5344 kybernetických zločinů, což je o 321 meziročně více.

Kybernetická bezpečnost koncových uživatelů je oblast, kterou pojišťovny začínají zahrnovat do svých produktů. ČSOB Pojišťovna začala loni v lednu jako první na českém trhu nabízet pojištění internetových rizik. Pojišťuje rizika nákupu zboží na internetu, zneužití platební karty a identity na internetu a poškození pověsti na internetu.

UNIQA nabízí od jara kybernetickou asistenci, která spočívá mimo jiné v ochraně při zneužití platební karty, napadení počítače hackery, poškození pověsti na sociálních sítích, zneužití osobních dat a při kyberšikaně a stalkingu, uvedla mluvčí pojišťovny Eva Svobodová.

Česká pojišťovna u kybernetických rizik nabízí v rámci majetkového pojištění možnost připojistit si IT asistenci. Ta zahrnuje i tzv. kyber asistenci. V případech napadení klientova počítače nebo v případě zneužití dat z klientova PC budou klientovi poskytnuty služby, jako je odvirování počítače, odstranění spyware a malware, budou vyhledány servery, kde jsou ukradené soubory použity, či budou aktivně blokována zneužitá data na serverech. Asistence obsahuje i možnost využít právní asistenci v případě poškození pověsti na internetu a sociálních sítích.

Axa pojištění kybernetických rizik nabízí již několik let ve formě připojištění k pojištění domácnosti. Pomoci může například při zneužití platebních prostředků třetí osobou a škodách způsobených neseriózností provozovatele e-shopu. Allianz jako samostatný produkt pojištění internetových rizik v Česku nenabízí, ale podle mluvčího Václava Bálka je pojišťovna schopná službu zprostředkovat přes centrálu v Mnichově.

Příští rok v květnu vejde v platnost nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR). Nová legislativa počítá se sankcí pro napadenou společnost za neochránění dat svých klientů až do čtyř procent ročního obratu společnosti. Nedávný únik klientských dat mobilního operátora, který stál společnost přes miliony Kč, by měl s novou legislativou daleko citelnější dopad. Své postupy tak budou muset během následujícího roku přehodnotit statisíce subjektů v ČR.

Nová legislativa EU na druhou stranu přináší výhody pro koncové uživatele. „Zjednoduší to přechod klientů mezi různými poskytovateli služeb, kterými mohou být banky, sociální sítě a tak dále. Milovník hudby svůj playlist přenese snadno z jednoho internetového přehrávače na jiný,“ upozornil advokát Filip Michalec z advokátní kanceláře Dentons, který je specialistou na tuto oblast.

Newsletter