Policie odloží reformu na srpen, Chovanec ji zatím nepodepíše

Policie odloží svou plánovanou reorganizaci ze začátku července na začátek srpna. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) reformu nepodepíše před středečním dohodovacím jednáním koalice, řekl novinářům po dnešním mimořádném jednání Bezpečnostní rady státu vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).

„Pan ministr vnitra vyslyšel moji prosbu a odloží podpis až po jednání dohodovacího řízení,“ řekl novinářům Bělobrádek po bezmála tříhodinovém jednání. Policie se rozhodla kromě odkladu vypořádávat podněty, které jí dali na dnešní schůzce přizvaní státní zástupci. „Já bych je nerad specifikoval, nejde o věci, které bych navrhoval já,“ uvedl předseda lidovců. Jde hlavně o preventivní věci, dodal.

Ve středu ráno se kvůli změnám v policii mají sejít špičky koaličních stran na dohodovacím jednání podle koaliční smlouvy.

Šéf žalobců Zeman předložil radě připomínky k reformě policie

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman předložil na dnešním mimořádném jednání Bezpečnostní rady státu připomínky k chystané reformě policie. Od jejího prezidia má příslib, že budou zapracovány. Řekl to novinářům po jednání rady. Jde mu především o organizaci nového útvaru nebo efektivitu rozpracovaných případů, u kterých musí být podle něj zajištěno, že na nich budou pracovat stále stejní lidé.

Zeman si po jednání rady stěžoval, že obsah reformy stále do detailu nezná, ale ocenil, že se debatu podařilo dostat do věcné roviny. „Upozornil jsem i na lidské zdroje. Bylo by nemilé, kdyby z útvarů odcházeli policisté, protože s nimi odcházejí mnohaleté zkušenosti,“ uvedl. Důležité je podle něj pohlídat i možné úniky informací.

Vedoucí představitelé ÚOOZ se setkali s Chovancem

Širší vedení Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) se před dnešním jednáním Bezpečnostní rady státu setkalo s ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD) a policejním prezidentem Tomášem Tuhým. Policisté v otevřeném dopise z minulého týdne ministra vyzvali, aby pozastavil plánovanou reorganizaci sboru. Dnes mu předali návrhy, jak by mohl změny řešit, a sdělili mu, co jim na přeměně policie vadí. ČTK a ČT to po jednání řekl mluvčí útvaru Pavel Hanták. Ministr obdržel také prohlášení ke změnám, pod něž se podepsalo 283 pracovníků útvaru

Policisté poslali ministrovi otevřený dopis minulý týden po jednání s vedením policejního prezidia, které je nepřesvědčilo o připravenosti všech změn. Organizační změna je podle nich nelogická a ohrožuje práci policie. Den po zveřejnění dopisu rezignoval na svoji pozici šéf útvaru Robert Šlachta.

Pod dopisem bylo podepsáno 17 vedoucích odborů a expozitur ÚOOZ, kteří dnes ministrovi a policejnímu prezidentovi vysvětlovali, co je trápí, a představili jim svoje návrhy, jak by se mohla situace řešit. „Já v této chvíli nechci hodnotit, co konkrétně bylo předmětem schůzky. Padla tam řada návrhů a podstatných, věcných připomínek, co by se mělo odehrát od 1. července,“ řekl Hanták.

Podle něj teď bude záležet na Chovancovi s Tuhým, jak s názory policistů naloží. Mluvčí útvaru zatím nechtěl komentovat, zda se vedoucí policisté odhodlají k odchodu. „Samozřejmě vyčkáme, jaká bude závěrečná verze, co nastane, jestli někdo naše obavy vyslyší či nikoliv,“ dodal Hanták. Zdůraznil, že policisté nechtějí problém eskalovat.

Vedení policie chce vybudovat Národní centrálu boje proti organizovanému zločinu, pod kterou by nově měly spadat ÚOOZ a Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality, vedenou jedním ředitelem. Podle Hantáka nyní ÚOOZ nemůže svou práci zastavit a policisté i přes současné problémy musejí plnit termíny. „Nicméně, že se to samozřejmě podepisuje na motivaci a náladě lidí, to je bezesporu fakt,“ podotkl Hanták.

 

Newsletter