Polská prokuratura začala dnes s vyšetřováním předsedy ústavního soudu Andrzeje Rzeplińského kvůli podezření „z neplnění povinností či zneužití pravomocí“. Rzepliński se jako šéf nejvyššího justičního orgánu v zemi ocitl v otevřeném konfliktu s konzervativní vládou, jejíž člen, ministr spravedlnosti, stojí v čele prokuratury.
„Vyšetřování se zatím soustřeďuje pouze na korespondenci mezi prokurátorem a ústavním soudem. Svědci nebyli dosud vyslechnuti,“ řekl mluvčí prokuratury Ireneusz Kunert.
Vyšetřování prokuratury začalo na podnět jednoho ze tří nových ústavních soudců, zvolených v parlamentu ovládaném vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS). Soudce si stěžoval, že jej Rzepliński dosud nepřipustil k rozhodování.
Předseda soudu naopak argumentuje nálezem, podle kterého nebylo v souladu s ústavou, že nový parlament zvolil tři nové soudce na místa tří soudců, zvolených ještě předchozím parlamentem. Tyto tři soudce prezident Andrzej Duda dosud nenechal složit přísahu.
„Je to pokus vměšovat se do nezávislosti a samostatnosti soudní moci,“ uvedl sám Rzepliński. Případ je podle něj „úmyslně falešně“ vykládán jako konflikt mezi jedním soudcem a předsedou soudu, ale „ve skutečnosti jde o nálezy ústavního soudu jako nezávislého orgánu soudní moci“. Prokuratura se podle Rzeplińského zapojila do „hybridní války“, kterou vláda vede proti ústavnímu soudu, přestože ve věci nálezů ústavního soudu není kompetentní.
Podle kritiků se vláda, disponující většinou v obou komorách polského parlamentu, snaží ochromit nejvyšší justiční orgán v zemi. Situace znepokojuje Evropskou unii a Spojené státy.