Portál Kreativní Česko podpoří umělce. Galerii kreativců ministerstvo spustilo za pouhé dva měsíce díky agilnímu vývoji

Ministerstvo kultury ČR spustilo Celostátní galerii kreativců, první část projektu Kreativní Česko se zaměřuje na podporu umělců a kreativního průmyslu – od hudby přes sochařství až po divadlo. V této fázi se do vzniklé Celostátní galerie kreativců zaregistrovalo již 1 500 osob a subjektů napříč uměleckými obory z celého Česka. Slouží primárně jako podpůrný nástroj pro dotační výzvu Kreativní vouchery na národní úrovni. Misí projektu je podporovat kreativní ekonomiku a autorskou tvorbu. Za vývojem stojí technologická společnost BOOTIQ, jež je součástí BiQ Group, která pomohla projekt spustit za pouhé dva měsíce od zadání, a to i díky agilnímu způsobu spolupráce. Na začátku roku 2024 dojde k dokončení druhé fáze projektu a spuštění nového redesignovaného redakčního portálu Kreativního Česka. Ve třetí fázi bude přidán tzv. rozcestník podpory, který by měl pomoci žadatelům zorientovat se v možnostech finanční i nefinanční podpory.

„Projekt Kreativní Česko předčil naše očekávání. Počet kreativců a kreativních subjektů, který se do projektu zapojil, přesáhl stanovené cíle. Ze spolupráce si odnášíme novou zkušenost i přístup k vedení projektů. Experti z BOOTIQ byli po celou dobu našimi průvodci a byli nám vždy k dispozici. Doufáme, že tak inspirujeme i jiné státní instituce, aby se agilního přístupu nebály a začlenily jej do svých procesů,“ říká Pavel Zingl, vedoucí Oddělení kulturních a kreativních odvětví Ministerstva kultury ČR.

„Těší nás, že se státní správa pomalu začíná měnit a spolupráce je pružnější a bez zbytečných bariér. Díky agilnímu způsobu vedení projektu jsme mohli utvořit jeden tým a posouvat věci společně. A to i přes poměrně striktní termín spuštění. K transparentnímu řízení jsme využili metodiku Scrum v kombinaci s osvědčeným nástrojem Jira od Atlassianu. Do dvou měsíců jsme tak dokázali navrhnout a realizovat první část projektu Galerie kreativců, včetně administrace kreativců a napojení na Národní Identitní autoritu, která umožňuje elektronickou identifikaci osob pro státní portály,“ říká Michal Hacker, CEO BOOTIQ.

Agilní vývoj pronikl i na ministerstvo

Zadání pro výběrové řízení a nezávislou supervizi projektu měla na starosti Asociace softwarových agentur (ASWA). Jedná se o první projekt, do kterého Ministerstvo kultury zapojilo agilní vývoj a drží v tomto ohledu prvenství ve své oblasti. Pracovníci Oddělení kulturních a kreativních odvětví vytvořili s BOOTIQ kompaktní tým. Obě strany se podílely na všech fázích vývoje a účastnily se aktivně pravidelných ceremonií, jako jsou např. správa a plnění backlogu, retrospektiva, plánování a testování.

Portál čekají změny

Obsah portálu kreativní Česko bude plný aktuálních informací, článků a rozhovorů o české kulturní politice a kreativním průmyslu. BOOTIQ se jej rozhodl vystavět na programovacím jazyku PHP, který se stále drží na předních příčkách světově používaných technologií a díky němuž je řešení nejen levnější, ale také si drží svůj standard, kvalitu a dlouhodobou udržitelnost.

„Nyní pracujeme na vývoji nového portálu kreativnicesko.cz. Ten bude ve zcela novém designu, struktuře a s novými funkcemi, které usnadní uživatelům čerpání novinek a zajímavostí z prostředí kulturních a kreativních odvětví. Dalším faktorem, který urychlil naši práci, je využití umělé inteligence při návrhu portálu a ke zpracování výstupů z rozhovoru a výzkumu,“ dodává Michal Hacker.

Více o BOOTIQ

BOOTIQ – to jsou vývojáři, IT architekti, testeři a experti, kteří k projektům přistupují řemeslným způsobem. Vytvářejí weby, e-shopy i aplikace na míru nebo specializovaný software a jako parťáci dokážou provést klienta celým procesem. Díky svým kompetencím zvládnou vše od vývoje až po marketing a dodávají projekty s přidanou byznysovou hodnotou. A to jak pro významné lokální hráče, tak i globální společnosti. BOOTIQ, který je součástí skupiny BiQ Group, staví na osvědčených platformách jako AWS, Atlassian nebo Azure, ale i open-source řešení. Experty z BOOTIQ, který je součástí skupiny BiQ Group, najdete v několika pobočkách v Česku a na Slovensku, kde si stále udržují svou garážovou kulturu a zároveň mohou být klientům vždy na blízku. Jednotlivé týmy na projektech spolupracují, předávají si získané know-how a udržují se na pomyslné technologické špičce. BOOTIQ dodává zakázky pro firmy T-Mobile, DPD, GTS Alive – ISIC, Škoda, Unipetrol, Zoot a pro více než stovku dalších klientů.

Více o BiQ Group

BiQ Group je technologická skupina, která firmám, organizacím i koncovým uživatelům zjednodušuje život digitalizací produktů a služeb. Skládá se z pěti dceřiných společností rozmístěných ve dvanácti lokalitách v České republice i na Slovensku. Díky tomu může být vždy po ruce jak pro lokální šampiony, tak pro globální hráče z řad známých korporací i nadějných startupů. BiQ Group, která je součástí skupiny InTeFi Lukáše Nováka, dnes tvoří 460 vývojářů a dalších specialistů s expertním know-how v široké paletě technologií. Díky tomu mohou přinést komplexní službu, od vývoje na míru přes osvědčené platformy SAP, Atlassian a Kentico Xperience až po e-commerce a digitální marketing. Projekty dodává pro firmy T-Mobile, DPD, GTS Alive – ISIC, Škoda, Unipetrol, Raiffeisenbank a více než stovku dalších klientů.

Více o Celostátní galerii kreativců a dotační výzvě Kreativní vouchery

Celostátní galerie kreativců je veřejně dostupná a bezplatná online databáze poskytovatelů kreativních služeb otevřená všem kreativním profesionálům (kreativcům) na území ČR. Galerie slouží primárně jako podpůrný nástroj pro dotační výzvu Kreativní vouchery na národní úrovni.

Newsletter