Poslanci debatovali o působení čínské společnosti CEFC v Česku. Daniel Korte z TOP 09 firmu označil v interpelaci na premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) za zástěrku pro čínské zpravodajské služby. Sobotka obecně uvedl, že zprávám českých tajných služeb se věnuje a reaguje na ně. Postavil se proti „kádrování investic“. Předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik označil Korteho vyjádření za snůšku nesmyslů.
„Vy nevíte, že CEFC je v podstatě gangsterská organizace, která je zástěrkou pro zpravodajské služby, pro zpravodajskou výzvědnou činnost proti nepříteli, a zdůrazňuji, podle oficiální doktríny Čínské lidové republiky?“ tázal se Korte premiéra.
Sobotka zdůraznil, že pokud jde o informace ze zpráv českých tajných služeb, nemůže je vzít a veřejně z nich citovat. Když usoudím, že je potřeba podat podnět, tak jej podávám, řekl. Nynější vláda opustila podle něho hloupou metodu, když byly ignorovány možnosti čínského trhu. Klíčovou pro českou exportní politiku ale zůstává podle ministerského předsedy eurozóna.
Poslanci pravice nebyli se Sobotkovými vyjádřeními spokojeni. Uváděli, že nedostali odpověď na otázku, zda působení CEFC v Česku představuje podle něho riziko, nebo ne. „Je to marné, je to marné, je to marné. Točíme se v kruhu,“ poznamenal Korte. Sněmovna ale nepřijala jeho návrh, aby poslanci se Sobotkovou písemnou odpovědí na poslancovy dotazy nesouhlasili, a premiér tak musel předložit novou odpověď.
Při zahájení dnešních písemných interpelací byl v jednacím sále z členů vlády jen Sobotka. Předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura mu poděkoval za „velmi dobrou docházku“, kritizoval ale absence ministrů. „Když se podíváte doprava a doleva, musíte se cítit jako ten pověstný kůl v plotě,“ řekl Sobotkovi Stanjura. Žádal ho, aby ve vládě zjednal pořádek.