Před začátkem globální pandemie v lednu 2020 měli Češi peníze hlavně na spořicích účtech a ve stavebním spoření a více než tisícikorunu měsíčně odkládalo 42 procent Čechů. Na počátku letošního roku více než tisíc korun odkládá 51 procent dotazovaných a popularita tradičních spořicích nástrojů klesá. Ještě před dvěma roky byly spořicí a běžné účty místem, kde mělo nejvíce svých finančních prostředků 39 procent Čechů, dnes to je 30 procent; ve stavebním spoření pak úspory v roce 2020 drželo 23 procent lidí, dnes 17 procent. Hlavní motivací začít lépe investovat je potřeba zajistit se na důchod – to uvádí 32 procent dotazovaných. Letošní průzkum pro Fondee zpracovala na reprezentativním vzorku pěti set Čechů agentura IPSOS. Průzkum provedlo Fondee v lednu 2020, agentura PerfectCrowd oslovila tisíc respondentů.
„Nejistota způsobená pandemií a zvyšující se inflace na jedné straně a sílící debata o nutnosti investovat na straně druhé opravdu mění návyky, které máme s penězi a investováním spojené. Ačkoli zdaleka se u nás ještě neinvestuje jako na Západě, máme radost z měnícího se trendu, na který naše průzkumy ukazují. Osobně mě potěšil ještě jeden ukazatel: fakt, že Čechům zůstává na účtech víc peněz pro nenadálé výdaje,“ komentuje výsledky dvou srovnávacích průzkumů Honza Hlavsa, zakladatel a CEO investiční platformy Fondee. Tu Honza s manželkou Evou spustil před dvěma lety s vizí přinést do Česka a časem do celé střední Evropy západní styl investování.
Důchod, děti, peníze navíc a nakonec i inflace
Aktuální data ukazují, že nejčastější motivací k investování je snaha zajistit se na důchod, jako hlavní důvod to uvedla třetina (32 procent) Čechů. „Dlouhodobě v našich průzkumech sledujeme, že lidé nemají důvěru ve stát, jenom 13 procent dotazovaných věří, že se o ně stát na stará kolena postará,“ doplňuje Hlavsa. Nedůvěru ve státní důchody přiznávají téměř tři čtvrtiny respondentů (24 procent rozhodně nevěří, 38 procent spíše ne).
K investování následně lidi vedou také další faktory. Druhou nejčastěji zmiňovanou motivací je spoření pro děti (29 procent), každý čtvrtý (26 procent) respondent pak během posledních let ušetřil peníze navíc a chtěl je chytře využít. Mezi další důvody patří inflace (23 procent) a fakt, že začali investovat přátelé a známí (12 procent).
Lidem zbývá větší finanční rezerva. Investice brzdí neznalost a rizikovost
Z výzkumu rovněž vyplývá, že se zlepšuje situace Čechů v tom, kolik peněz jim po zaplacení všech výdajů každý měsíc zbude. Počet lidí, kteří měsíčně ušetří víc než pět tisíc, se oproti roku 2020 zvedl o pět procentních bodů na 49 procent respondentů.
Ruku v ruce s tímto trendem se zvyšují i částky, které si lidé odkládají na důchod. Méně než pětistovku dává 20 procent lidí (v lednu 2020 to bylo 28 procent), mezi pěti sty a tisícem to je 29 procent (předloni 30 procent); nejčastěji lidé na penzi odkládají mezi jedním a dvěma tisíci, činí tak 35 procent (předloni 31 procent). A 13 procent (předloni 8 procent) si dává stranou dva až čtyři tisíce korun.
Stále však zůstává hodně těch, kteří se do investování nepouštějí, ukazují data. Pro třetinu z nich je brzdou fakt, že investicím nedostatečně rozumějí, 23 procent uvádí, že investování je pro ně příliš rizikové. I proto se Fondee rozhodlo spustit vzdělávací kampaň www.procinvestovat.cz. Lidé se na těchto stránkách dozvědí, jak inflace užírá hodnotu peněz, nebo jaké by dnes, po deseti letech investování, mohli mít výnosy.
O průzkumu:
Investiční platforma Fondee si v lednu 2020 nechala udělat průzkum od společnosti Perfectcrowd, který mapoval investiční chování Čechů. Stejný výzkum si nechala zopakovat i v lednu 2022 od společnosti Instant Research.